Organizacja Narodów Zjednoczonych zwołała w poniedziałek konferencję pomocową w Genewie, aby zebrać ponad 600 milionów dolarów dla Afganistanu, w związku z kryzysem humanitarnym po przejęciu władzy przez Talibów – poinformowała agencja prasowa Reuters.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, Organizacja Narodów Zjednoczonych zwołała w poniedziałek konferencję pomocową w Genewie, aby zebrać ponad 600 milionów dolarów dla Afganistanu, w związku z kryzysem humanitarnym po przejęciu władzy przez Talibów.

Jeszcze przed zajęciem Kabulu przez talibów w zeszłym miesiącu połowa populacji – czyli 18 milionów ludzi – była zależna od pomocy. Wydaje się, że liczba ta wzrośnie z powodu suszy oraz niedoborów gotówki i żywności, ostrzegają urzędnicy ONZ i grupy pomocowe.

Nagłe odcięcie miliardów dolarów z zagranicznych darowizn po upadku wspieranego przez Zachód rządu Afganistanu i wynikające z tego zwycięstwo talibów wywarło większą presję na programy ONZ. Jednak sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres mówi, że jego organizacja ma problemy finansowe: „W tej chwili ONZ nie jest nawet w stanie wypłacać pensji swoim pracownikom” – powiedział dziennikarzom w piątek.

W konferencji w Genewie, która rozpocznie się w poniedziałek po południu, wezmą udział najwyżsi urzędnicy ONZ, w tym Guterres, przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża Peter Maurer, a także dziesiątki przedstawicieli rządu, w tym minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas.

Około jedna trzecia z poszukiwanych 606 milionów dolarów zostałaby wykorzystana przez Światowy Program Żywnościowy ONZ, który stwierdził, że 93% z 1600 Afgańczyków przebadanych w sierpniu i wrześniu nie spożywało wystarczającej ilości żywności, głównie dlatego, że nie mieli dostępu do gotówki, aby za nią zapłacić.

Zobacz też: Afgańscy piloci wyszkoleni przez USA nie wrócą do Afganistanu

„Obecnie mamy wyścig z czasem i śniegiem, aby zapewnić ratującą życie pomoc Afgańczykom, którzy jej najbardziej potrzebują” – powiedziała zastępca dyrektora regionalnego Światowego Programu Żywnościowego, Anthea Webb. „Dosłownie błagamy i pożyczamy, aby uniknąć wyczerpania zapasów żywności”.

Światowa Organizacja Zdrowia, kolejna agencja ONZ, która dołącza się do apelu, stara się wesprzeć setki placówek opieki zdrowotnej zagrożonych zamknięciem po wycofaniu się dawców.

Zobacz też: Kobiety w Afganistanie będą mogły studiować

Kresy.pl/ Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply