Kobiety w Afganistanie będą mogły studiować

Kobiety w Afganistanie będą mogły studiować na uniwersytetach, ale segregacja płci i islamski kodeks ubioru będą obowiązkowe, poinformował w niedzielę nowy minister szkolnictwa wyższego talibów – przekazała agencja prasowa Reuters.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, kobiety w Afganistanie będą mogły studiować na uniwersytetach, ale segregacja płci i islamski kodeks ubioru będą obowiązkowe, poinformował w niedzielę nowy minister szkolnictwa wyższego talibów.

Minister, Abdul Baqi Haqqani, powiedział, że nowy rząd talibów, powołany w zeszłym tygodniu, „zacznie budować kraj na tym, co istnieje dzisiaj” i nie chce cofać zegara o 20 lat, kiedy ruch był ostatnio u władzy. Powiedział, że studentki będą nauczane przez kobiety, gdy tylko będzie to możliwe, a klasy pozostaną oddzielone, zgodnie z interpretacją ruchu islamskiego prawa szariatu.

„Dzięki Bogu mamy dużą liczbę nauczycielek. Nie napotkamy w tym żadnych problemów. Dołożymy wszelkich starań, aby znaleźć i zapewnić nauczycielki dla uczennic” – powiedział na konferencji prasowej w Kabulu.

Haqqani powiedział, że tam, gdzie nie ma nauczycielek, zostaną podjęte specjalne środki w celu zapewnienia separacji.

„Kiedy naprawdę jest taka potrzeba, mężczyźni mogą również uczyć (kobiety), ale zgodnie z szariatem powinni przestrzegać zasłony” – powiedział. Klasy byłyby przystosowane, aby w razie potrzeby podzielić uczniów i studentów, a nauczanie mogłoby odbywać się również za pośrednictwem transmisji strumieniowej lub telewizji.

Klasy przedzielone zasłonami były już widziane w wielu miejscach od czasu upadku rządu wspieranego przez Zachód i zajęcia Kabulu przez talibów w zeszłym miesiącu.

Haqqani powiedział dziennikarzom, że segregacja płciowa zostanie wprowadzona w całym Afganistanie, a wszystkie przedmioty nauczane na uczelniach również zostaną poddane przeglądowi w nadchodzących miesiącach.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

W sobotę 4 września w Kabulu odbył się protest kobiet domagających się praw od nowych rządzących Afganistanem. Talibowie w celu rozproszenia tłumu oddali strzały w powietrze.

Marsz kobiet rozpoczął się spokojnie. Demonstranci złożyli wieniec przed Ministerstwem Obrony Afganistanu, aby uczcić afgańskich żołnierzy, którzy zginęli w walce z talibami, zanim wkroczyli do pałacu prezydenckiego.

„Jesteśmy tutaj, aby uzyskać prawa człowieka w Afganistanie” – powiedziała 20-letnia protestująca Maryam Naiby. „Kocham mój kraj. Zawsze tu będę.” Kiedy krzyki protestujących stawały się coraz głośniejsze, kilku talibskich urzędników wyszło naprzeciw tłumu, by zapytać, co chcą powiedzieć.

Otoczona przez innych demonstrantów Sudaba Kabiri, 24-letnia studentka uniwersytetu, powiedziała, że prorok Islamu dał kobietom prawa, a one ich chcą. Urzędnik talibów obiecał, że kobiety otrzymają swoje prawa, ale te były sceptyczne.

Kiedy demonstranci dotarli do pałacu prezydenckiego, w tłum wpadło kilkunastu bojowników talibów, strzelając w powietrze i zmuszając demonstrantów do ucieczki. Kabiri, która rozmawiała z The Associated Press, powiedziała, że również wystrzelili gaz łzawiący.

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz