Studentki w Afganistanie tylko w nikabie

Nowe władze stworzone przez talibów określiły warunki na jakich kobiety będą mogły odbierać edukację na uczelniach wyższych.

Rok akademicki rozpocznie się w Afganistanie zgodnie z dotychczas przyjętymi zasadami, to jest w najbliższy poniedziałek. W związku z tym talibańskie władze przyjęły reguły na jakich naukę na afgańskich uczelniach wyższych będą mogły odbywać kobiety.

Zgodnie z postanowieniem talibów studentki będą musiały na terenie uczelni nosić nikab. To okrycie głowy pozostawiające jedynie wąski otwór na oczy. Towarzyszy mu obszerny strój pozostawiający odkryte jedynie dłonie, podała w niedzielę agencja informacyjna Interfax.

Dodatkowo kobiety mają odbywać zajęcia na uczelniach wyższych w salach odrębnych niż studenci płci męskiej. W wyjątkowych sytuacjach studenci obu płci mogą znaleźć się w jednej sali, ale wówczas siedzące w grupie kobiety powinny być oddzielone od mężczyzn zasłoną z materiału.

Zajęcia dla studentek będą prowadzone przez kobiety na stanowiskach wykładowców bądź mężczyzn w starszym wieku “o dobrej reputacji”. Na uczelniach mają zostać przygotowane osobne wejścia do budynków dla studentów różnych płci. Administracja uczelni ma zadbać o to by studentki i studenci nie mieli kontaktu w czasie przerw między zajęciami.

Interfax napisał, że w ciągu ostatnich dwudziestu lat nikaby stały się w Kabulu dość rzadkie. Większość mieszkających w stolicy kobiet nosi hidżaby, a więc luźniejsze chusty okrywające włosy.

Czytaj także: Talibowie twierdzą, że zdobyli dolinę Pandższiru

interfax.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply