W toku ciężkich walk talibowie ogłosili, że zdobyli całą dolinę Pandższiru – ostatni bastion ich przeciwników.

Deklarację talibów przytoczyła w niedzielę agencja informacyjna TOLO News. “Mudżahedini Emiratu Islamskiego są aktywnie obecni na wszystkich terenach dystryktu Pandższiru. Wszystkie obszary są pod kontrolą mudżahedinów. Spotykają się z oporem jedynie w Bazaraku w centrum Pandższiru” – powiedział wiceprzewodniczący talibańskiej Komisji Kultury Ahmadullah Wasik.

Mawlawi Sachidad Majmar – komendant oddziałów talibańskich twierdzi, że zdobyły one w dolinie Pandższiru na swoich przeciwnikach kilka dział.

Informacjom tym zaprzeczył rzecznik sił walczących w tym regionie przeciw talibom Fahim Daszti. Stwierdził, że “Front Oporu” zdołał nawet odzyskać z ich rąk dystrykt Parjan. „Parjan Panższir został całkowicie oczyszczony z talibów. Przynajmniej tysiąc terrorystów utknęło, gdy wejścia i wyjścia zostały zamknięte. Wszyscy agresorzy zostali aresztowani lub zabici przez miejscową ludność przy wsparciu sił oporu podczas ucieczki. Duża liczba aresztowanych to obcokrajowcy, a większość z nich to Pakistańczycy” – napisał na Tweeterze Daszti. Przytaczaliśmy wcześniejsze twierdzenia “Frontu Oporu” o znacznych stratach jakie miał on zadać talibom w czasie walk w dolinie Pandższiru.

Były minister spraw zagranicznych Hanif Atmar zaapelował do obu stron o przerwanie walk i rozpoczęcie negocjacji. “Wojna między naszymi afgańskimi braćmi w Pandższirze jest niepokojąca i jej kontynuowanie będzie miało negatywne konsekwencje dla bezpieczeństwa i stabilności Afganistanu. Wzywam obie strony do dania czasu delegacjom negocjacyjnym na znalezienie pokojowych rozwiązań” – jego słowa przytoczyła TOLO News.

tolonews.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply