Bojownicy Narodowego Frontu Oporu Afganistanu, który sprzeciwia się rządom talibów, mieli zabić w sobotę około 600 bojowników w północnym afgańskim regionie Pandższir, podała agencja prasowa TASS powołując się na rzecznika Frontu Fahima Dashtiego.

Jak poinformowała agencja prasowa TASS bojownicy powołując się na rzecznika Narodowego Frontu Oporu Afganistanu Fahima Dashtiego bojownicy mieli odeprzeć kolejny atak talibów i zabić około 600 wrogich bojowników.

„Od dzisiejszego ranka w różnych częściach Pandższiru zabito około 600 talibskich terrorystów”, poinformował, dodając, że ponad 1000 bojowników zostało wziętych do niewoli lub poddało się.

Wcześniej rzecznik talibów Bilal Karimi napisał na Twitterze, że talibowie przejęli kontrolę nad czterema okręgami regionu, a mianowicie Khinj, Unabah, Shotul i Paryan. W piątek media informowały, że talibowie twierdzili, że przejęli pełną kontrolę nad powstańczą prowincją.

Al Jazeera donosiła wcześniej, że talibowie zdecydowali się rozpocząć operację wojskową przeciwko siłom oporu w Pandższirze po fiasku rozmów z ich przywódcami. Jednak rzecznik ruchu oporu, Fahim Daszty, powiedział w czwartek TASS, że milicje są zobowiązane do pokojowego rozwiązania sytuacji, ale są gotowe do walki w wojnie rozpoczętej przez bojowników.

Według telewizji Al-Arabiya Bojownicy Al-Kaidy weszli w szeregi talibów w ich operacji zdobycia buntującej się afgańskiej prowincji. „Jednostki bojowników Al-Kaidy przyłączają się do talibów w ataku na Pandższir” – cytował kanał przedstawiciela Narodowego Frontu Oporu Afganistanu.

Zarówno ruch talibów, jak i ruch oporu Pandższir używały ciężkiej broni podczas starć w czwartek, według raportów czwartkowe starcia rozpoczęły się około godziny 11:00 czasu lokalnego.

Kresy.pl/Tass

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply