Rośnie inflacja w Turcji

W lipcu roczna inflacja w Turcji osiągnęła najwyższy poziom od dwóch lat 18,95%, jak pokazały we wtorek oficjalne dane – poinformowała agencja prasowa Reuters. Zwiększa to presję na bank centralny, aby utrzymywał ścisłą politykę.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, w lipcu roczna inflacja w Turcji osiągnęła najwyższy poziom od dwóch lat 18,95%, jak pokazały we wtorek oficjalne dane. Zwiększa to presję na bank centralny, aby utrzymywał ścisłą politykę.

Z miesiąca na miesiąc ceny konsumpcyjne wzrosły o 1,80%, podał Turecki Instytut Statystyczny, w porównaniu z prognozą sondażu Reuters wynoszącą 1,54%, przy czym miesięczny wzrost jest napędzany przez sektor spożywczy, mieszkaniowy, restauracyjny i hotelowy.

Inflacja wzrosła w ostatnich miesiącach przez słabość liry i nadszarpniętą wiarygodność monetarną po tym, jak prezydent Tayyip Erdogan zwolnił w marcu prezesa banku centralnego Naci Agbala. Stopa procentowa banku centralnego wynosi 19%, a bank zobowiązał się do utrzymania stóp powyżej inflacji. Ostatnia zmiana kursu nastąpiła w marcu, kiedy Agbal podniósł ją, aby powstrzymać inflację.

Haluk Burumcekci z Burumcekci Consulting powiedział, że nawet bez utraty wartości liry inflacja może wzrosnąć do 19-20% w ciągu najbliższych trzech miesięcy, a spadek nadejdzie dopiero w ostatnich dwóch miesiącach i zakończy rok w najlepszym przypadku na poziomie 17-18%.

Powiedział, że jeśli zniżka podatku od wartości dodanej, która ma się zakończyć we wrześniu, nie zostanie przedłużona, może to wywrzeć wpływ w górę o około 1 punkt procentowy na inflację. „W rezultacie, ponieważ uważamy, że perspektywy inflacji nie pozwolą bankowi centralnemu na obniżkę stóp procentowych w tym roku, nie spodziewamy się zmiany stóp w sierpniu ani na kolejnych posiedzeniach” – powiedział.

Zobacz też: Turcja utrzyma swoją ambasadę w Afganistanie

Jeśli jednak ostatnie umiarkowane ożywienie liry utrzyma się, roczna inflacja może spaść, a zatem nie można całkowicie wykluczyć możliwości umiarkowanych obniżek stóp procentowych w IV kwartale – dodał.

Bank utrzymywał stopę na stałym poziomie w zeszłym miesiącu i podniósł w zeszłym tygodniu prognozę inflacji na koniec roku do 14,1%, wciąż poniżej oczekiwań rynkowych, ponieważ prezes banku przewidywał, że inflacja znacznie spadnie w czwartym kwartale.

Jak wynika z danych, wskaźnik cen producentów wzrósł w lipcu o 2,46% miesiąc do miesiąca, co oznacza roczny wzrost o 44,92%.

Zobacz też: Turcja nie pomoże w zarządzaniu lotniskiem w Kabulu jeśli talibowie nie zgodzą się na tureckie siły bezpieczeństwa

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz