Wkrótce po zamachu na życie Donalda Trumpa głos zabrał prezydent Stanów Zjednoczonych, a zarazem kontrkandydat tego pierwszego w wyborczej rywalizacji.

W czasie konferencji prasowej prezydent USA powiedział, że służby specjalne przekazały mu wstępne raportu o zamachu na Trumpa. Twierdził, że lekarze udzielili z powodzeniem pomocy rannemu politykowi i zadeklarował, że będzie chciał porozmawiać telefonicznie ze swoim głównym politycznym rywalem. "Nie ma w Ameryce miejsce na tego rodzaju przemoc. To jest chore." - podkreślił prezydent.

"To jeden z powodów, dla których musimy zjednoczyć ten kraj. Nie można pozwolić, żeby coś takiego się zdarzało. Nie możemy tacy być. Nie możemy tego tolerować.” - kontynuował Biden, którego zacytowała CBS News. Jak mówił, wiec Trumpa powinien odbyć się pokojowo, „bez żadnych problemów [...] myśl, że istnieje taka przemoc polityczna lub przemoc w Ameryce, jest po prostu niesłychana”. Zaapelował do rodaków - "każdy, każdy musi to potępić."

W nocy z 13 na 14 lipca żołnierze pełniący służbę na granicy zostali zaatakowani przez grupę około 20 młodych osób. (more…)

Funkcjonariusze podlaskiej KAS udaremnili największy w tym roku przemyt papierosów o rynkowej wartości 8,5 mln zł. Kierujący ciężarówką z kontrabandą Ukrainiec został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Grozi mu kara pobawienia wolności do 10 lat.

Krajowa Administracja Skarbowa poinformowała o sprawie we wtorek. Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z podlaskiej KAS zatrzymali do kontroli w Budzisku ciężarówkę. Z dokumentów wynikało, że w naczepie miały być przewożone kartony z płatkami owsianymi.

"Ciężarówka została prześwietlona, a następnie szczegółowo sprawdzona. W naczepie, zamiast deklarowanego towaru, funkcjonariusze znaleźli 572 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Szacunkowa wartość rynkowa przejętej kontrabandy to ponad 8,5 mln zł" - informuje KAS.

Właśnie ABW dokonuje zatrzymania posła na Sejm RP Marcina Romanowskiego na polecenie Prokuratury Krajowej - poinformował w poniedziałek w mediach społecznościowych pełnomocnik posła mec. Bartosz Lewandowski. Informację o zatrzymaniu potwierdziła prokuratura.

Pełnomocnik posła Suwerennej Polski i byłego wiceministra sprawiedliwości, mec. Bartosz Lewandowski, poinformował o zatrzymaniu Marcina Romanowskiego w poniedziałek około godziny 14:00. "Właśnie ABW dokonuje zatrzymania posła na Sejm RP Marcina Romanowskiego na polecenie Prokuratury Krajowej" - napisał na platformie X.

Sejm zagłosował za ustawą wpierającą działania wojska i służb, dokument został przyjęty wraz z poprawkami, informuje RMF 24. W określonych warunkach wyłącza ona odpowiedzialność karną za użycie przez żołnierzy broni lub środków przymusu bezpośredniego z naruszeniem zasad.

Podczas piątkowego posiedzenia Sejmu głosowano nad przyjęciem rządowej ustawy wspierającą działania wojska oraz policji, straży granicznej na zagrożenia bezpieczeństwa państwa wraz z poprawkami opozycji, informuje portal RMF 24. Za jej przyjęciem głosowało 401 posłów. Przeciw głosowało 17 parlamentarzystów: 14 było z Lewicy, 3 natomiast pochodzili z Koalicji Obywatelskiej. Od głosu wstrzymało się natomiast 16 posłów Konfederacji oraz Paweł Kukiz.

Wśród zaakceptowanych przez Sejm zmian znalazła się między innymi poprawka sporządzona przez PiS, zgodnie z którą zatrzymanie żołnierza w czasie wykonywania przez niego czynności lub zadań służbowych "może być stosowane jako środek ostateczny, o ile nie zachodzi konieczność zatrzymania żołnierza na gorącym uczynku". Inna z przegłosowanych poprawek, zgłoszona przez KO, zakłada dodanie do katalogu środków przymusu bezpośredniego urządzeń emitujących dźwięki, wykorzystywanych na przykład do rozproszenia tłumu.

Rząd Litwy oczekuje, aby polski żołnierz krwią bronił państwa litewskiego, a jednocześnie z pogardą podchodzi do mniejszości polskiej na Litwie - podkreśla poseł Konfederacji, Andrzej Zapałowski, alarmując ws. nowego litewskiego projekt ustawy o mniejszościach narodowych.

Podczas swojego wystąpienia w Sejmie poseł Konfederacji, prof. Andrzej Zapałowski przypomniał, że w kwietniu br. minęło 30 lat od podpisania polsko-litewskiego traktatu o stosunkach dobrosąsiedzkich. Zaznaczył, że „w zakresie praw mniejszości polskiej na Litwie” przez ten czas państwo polskie nie wyegzekwowało większości zapisów tego dokumentu.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 255 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
35%