Mieszkańcy Krasnegostawu twierdzą, że ich niegdyś spokojne miasto, z powodu przybycia kilkudziesięciu romskich uchodźców, „stało się miejscem oszustw, kradzieży i lęku o bezpieczeństwo swoich rodzin i przyjaciół” - informuje Lublin112.pl.

Portal Lublin112.pl informuje, że w ostatnim czasie otrzymuje szereg alarmujących informacji od mieszkańców Krasnegostawu „związanych z grupą uchodźców o romskich korzeniach, którzy zamieszkali na terenie miasta”. Zaznaczono, że społeczność ta jest „bardzo liczba” (ponad 60 osób). Z kontekstu wynika, że chodzi o Cyganów, którzy wraz z falą uchodźców wojennych przybyli do Polski z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy.

Ukraina nie zamierza wciągać żadnego państwa członkowskiego NATO w wojnę - poinformował w piątek portal Ukrinform powołując się na słowa prezydenta Ukrainy. (więcej…)

Tureckie ministerstwo obrony ogłosiło w sobotę, że wyśle ​​batalion komandosów do północnego Kosowa w odpowiedzi na prośbę NATO.

Tureckie ministerstwo podało w komunikacie, że prośba pochodzi od Dowództwa Połączonych Sił NATO w Neapolu, a batalion dołączy do KFOR - misji pokojowej Sojuszu w regionie. Turcja planuje wysłać kontyngent do najbliższego poniedziałku.

"Ankara chce tym zademonstrować konstruktywne podejście do problemu. Wzywamy też strony do powściągliwości i rozwiązania ostatnich napięć w przyjacielskim i braterskim obszarze północnego Kosowa; napięć, które narażają regionalną stabilność i bezpieczeństwo" - napisano w komunikacie.

Prof. UW Michał Bilewicz twierdzi, że lider OUN Stepan Bandera to złożona postać ukraińskiej historii i przyrównał go do św. Maksymiliana Kolbe. Jego zdaniem, Polska w czasie wojny nie może domagać się od Ukrainy przeprosin za rzeź wołyńską.

Pod koniec maja br. serwis oko.press, znany m.in. z radykalnie prounijnej i proukraińskiej linii redakcyjnej, opublikował wywiad z dr hab. Michałem Bilewiczem, psychologiem społecznym i profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. Zapytano go m.in. o to, czy Ukraińcy mają przeprosić za ludobójstwo Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Jego zdaniem, „to najgorszy moment, żeby się tego domagać”, a należało to zrobić przed rosyjską inwazją lub przed 2014 rokiem, bo teraz „na wojnie każdy żołnierz się liczy”, w tym również ukraińscy nacjonaliści.

Doradca w biurze ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak wskazał strategiczne cele Ukrainy w wojnie z Rosją. "Rosja musi odnieść totalną klęskę" - podkreślił.

Mychajło Podolak rozmawiał z Rzeczpospolitą. W opublikowanym w poniedziałek materiale mówił m.in. o strategicznych celach Ukrainy. "Kluczowym strategicznym celem dla bezpieczeństwa Ukrainy i całej Europy jest to, byśmy nie dopuścili do rewanżu Rosji. Po pierwsze, Rosja musi odnieść totalną klęskę, a Ukraina powinna powrócić do granic z 1991 roku" - oświadczył.

Jego zdaniem "konieczna jest transformacja elit politycznych w Rosji". "Bez tego wojna nigdy się nie skończy" - dodał. "Jeżeli obecny reżim w Rosji przetrwa, zrobią przerwę operacyjną na jakiś czas i wyciągną wnioski z błędów. W konsekwencji otrzymamy państwo znacznie bardziej agresywne i lepiej przygotowane do kolejnego etapu wojny, którą wytoczą już nie tylko Ukrainie. Chodzi o szereg innych krajów, Polska jest traktowana przez Moskwę jako jeden z kluczowych przeciwników, bo nie odpuszcza i wspiera Ukrainę. W Rosji musi dojść do masowych buntów ludności. Wówczas moglibyśmy rozmawiać o prawnych aspektach zakończenia wojny" - powiedział.

Ambasada USA przy Stolicy Apostolskiej pochwaliła się w sieci wywieszeniem tęczowej „Flagi dumy” w związku z „miesiącem dumy LGBTQI+”.

Zdjęcie na profilu Ambasady Stanów Zjednoczonych przy Stolicy Apostolskiej zostało zamieszczone 1 czerwca.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%