Do Sądu Okręgowego w Suwałkach został skierowany akt oskarżenia przeciwko Marcinowi K., oskarżonemu o branie udziału w działalności rosyjskiego wywiadu FSB przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. W sprawie oskarżony jest także Radosław S., któremu prokuratura zarzuca pomocnictwo przy szpiegostwie - poinformowała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) w czwartek. Obaj mężczyźni zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy ABW. Wobec oskarżonych sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Prokuratura skierowała 9 maja br. do Sądu Okręgowego w Suwałkach akt oskarżenia przeciwko Marcinowi K., oskarżonemu o czyn z art. 130 § 1 kk (szpiegostwo), i Radosławowi S., oskarżonemu o czyn z art. 18 § 3 kk w zw. z art. 130 § 1 kk (pomocnictwo przy szpiegostwie). "Marcin K. był pośrednikiem wizowym wykonującym usługi na rzecz firmy Radosława S., zajmującej się pośrednictwem wizowym. Radosław S. wiedząc o tym, że Marcin K. bierze udział w działalności obcego wywiadu i prowadzi działania wywiadowcze, dostarczał mu w celu osiągnięcia korzyści majątkowych informacje, które zostały następnie przekazane rosyjskiemu wywiadowi. Obaj oskarżeni zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy ABW" - podano w czwartkowym komunikacie.

Wobec oskarżonych sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Aktualnie przebywają w areszcie śledczym.

Siły rosyjskie intensyfikują działania ofensywne i ataki w rejonie Siewierodniecka i Łysyczańska – informuje ukraiński sztab generalny. Według analityków ISW, Rosjanie przygotowują się do Bitwy o Siewierodonieck i będą chcieli nacierać także z południa, od strony Popasnej.

Strona ukraińska informuje, że siły rosyjskie zintensyfikowały działania w Donbasie i prowadzą operację ofensywną w rejonie miast Siewierodonieck i Łysyczańsk.

Silvio Berlusconi, były włoski premier i lider partii Forza Italia uważa, że "zjednoczona Europa" powinna skłonić Ukrainę do zaakceptowania rosyjskich żądań. (więcej…)

Jak co roku Komisja Europejska opublikowała tablicę wyników wymiaru sprawiedliwości. Ma w ilościowy i porównywalny sposób pokazywać sytuację systemów wymiaru sprawiedliwości w 27 państwach Unii Europejskiej.

Skuteczność sądownictwa mierzona jest w tym przypadku przede wszystkim długością postępowania.

Niemiecki minister finansów Christian Lindner odrzucił zaciągnięcie wspólnego długu UE na pokrycie kosztów odbudowy Ukrainy po tym, jak Komisja Europejska zaproponowała ten pomysł 19 maja. (więcej…)

Parlament Europejski chce nakładania sankcji na europejskich polityków opłacanych przez Rosję. W rezolucji wymieniono m.in. byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schrödera.

W przyjętej w czwartek rezolucji Parlament Europejski stwierdził, że sankcje nakładane w związku z inwazją Rosji na Ukrainę powinny powinny zostać rozszerzone „na europejskich członków zarządów głównych rosyjskich firm i polityków, którzy nadal otrzymują rosyjskie pieniądze”.

W rezolucji wymieniono nazwiska takich polityków jak Esko Aho, Francois Fillon i Wolfgang Schüssel, którzy ostatnio zrezygnowali z zajmowanych stanowisk w rosyjskim biznesie. PE zażądał, by w ich ślady poszli była szefowa MSZ Austrii Karin Kneissl, która zasiada w radzie dyrektorów Rosnieftu oraz Schröder, który jest szefem rady dyrektorów w tym koncernie.

Pomóż nam dziś utrzymać nasze pozycje! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 70 PLN.
Załoga fortu Kresy.pl
9%