Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) poinformowała w piątek o przekazaniu Siłom Zbrojnym RP dwóch kolejnych zmodernizowanych czołgów Leopard 2PL. Do tej pory przekazano łącznie jedynie 18 egzemplarzy tych czołgów, ze 142 przewidzianych.

W piątek PGZ poinformowała o dostarczeniu Siłom Zbrojnym RP dwóch kolejnych zmodernizowanych czołgów Leopard 2PL. Do tej pory dostarczono Wojsku Polskiemu łącznie jedynie 18 egzemplarzy tych czołgów, ze 142 przewidzianych. Program łapie coraz większe opóźnienia.

Także pod koniec czerwca bieżącego roku Bumar informował o przekazaniu Siłom Zbrojnym RP dwóch innych czołgów Leopard 2 PL. Plan zakłada modernizację 142 pojazdów. Do tej pory Wojsko Polskie otrzymało jedynie 18 wozów po modernizacji. Dostawy mają zostać zakończone w 2023 roku – 2-3 lata później niż zakładano pierwotnie (wstępnie zakładano rok 2021).

Oglądaj także: Prof. Zapałowski: Zakup 250 Abramsów nie rozwiązuje problemów Polski

Zgodnie z umową z grudnia 2015 roku Wojsko Polskie miało otrzymać 128 czołgów. W 2018 roku podpisano jednak aneks do umowy, zwiększając liczbę czołgów, które mają zostać zmodernizowane do 142.

Kancelaria Sejmu opublikowała 18 maja br. odpowiedź resortu obrony na interpelację poselską w kwestii umowy na modernizację czołgów Leopard 2A4 do standardu 2PL. Interpelacja została napisana przez posłów Koła Parlamentarnego Polska 2050. Pytania spotkały się z enigmatyczną odpowiedzią ze strony resortu. Ministerstwo powołało się na niejawny charakter informacji dotyczących aspektów technicznych. Pytania były związane z nieprawidłowościami w sposobie realizacji umowy na modernizację czołgów.

W kontekście programu modernizacji czołgów zwracano także uwagę na wzrost ceny modernizacji. W październiku ubiegłego roku do MON złożona została interpelacja w tej sprawie. Resort także nie wskazał przyczyn wzrostu ceny programu.

Oglądaj także: Gen. Skrzypczak: Koszty eksploatacji Abramsów będą kosmiczne

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Lufy do Leoparda 2 będą produkowane w Hucie Stalowa Wola

Zakres serwisu jest realizowany głównie siłami polskiego przemysłu zbrojeniowego. Prace te są realizowane przez Konsorcjum PGZ – Zakłady Mechaniczne „BUMAR-ŁABĘDY”. Zaangażowane są także inne podmioty z Grupy, m.in. PCO, Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne z Poznania, Zakłady Mechaniczne Tarnów, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych OBRUM i Rosomak. Partnerem zagranicznym jest niemiecki koncern Rheinmetall Landsysteme GmbH.

Modernizacja obejmuje między innymi wymianę hydraulicznych systemów stabilizacji armaty i napędu wieży na elektryczne, ulepszenie armaty gładkolufowej Rh-120 L44 i jej przystosowanie do nowych rodzajów amunicji, w tym programowalnej, przy jednoczesnym zachowaniu możliwości użytkowania amunicji produkcji krajowej.

Wiadomo też, że czołg Leopard 2PL wyposażony jest w nowe systemy optoelektroniczne w postaci kamer termowizyjnych III generacji typu KLW-1 Asteria w przyrządach obserwacyjno-celowniczych dowódcy i działonowego. Ponadto, wieżę czołgu wyposażono w dodatkowe moduły opancerzenia i maty przeciwodłamkowe, a w środku pojazdu zainstalowano nowe systemy przeciwpożarowe i przeciwwybuchowe.

Zobacz także: Gen. Skrzypczak dla Kresy.pl: u nas nie ma modernizacji czołgów T-72, jest „pudrowanie g…a”

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wiceminister aktywów państwowych zadeklarował w lipcu br., że polski przemysł zbrojeniowy będzie produkował czołgi. Podkreślił także, że kontynuowany będzie program „Wilk” – pozyskania nowego podstawowego czołgu dla polskiej armii.

“Zaczynamy od armat, bwp by finalnie produkować także czołgi, śmigłowce i inną broń potrzebną do odstraszania i skutecznej obrony Rzeczypospolitej” – napisał Zbigniew Gryglas na Twitterze.

Wiceminister odniósł się także do spekulacji dotyczących kontynuacji programu „Wilk”, w związku z zadeklarowaniem przez MON zakupu 250 czołgów M1A2 Abrams SEPv3 od USA. Zadeklarował, że program pozyskania nowego podstawowego czołgu dla polskiej armii będzie kontynuowany.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply