Według dziennika „Financial Times” Rosja zabiega o wykluczenie Ukrainy ze światowego rynku zbożowego, licząc na wsparcie Turcji i Kataru w dostarczaniu zboża do krajów afrykańskich.

Przed przyszłotygodniowym szczytem rosyjsko-afrykańskim w Petersburgu, Rosja zaprezentowała koncepcję darmowych dostaw zboża dla najbiedniejszych krajów, z w kontekście wstrzymania umowy zbożowej z udziałem Ukrainy, ONZ i Turcji.

Jak podają źródła „Financial Times”, rosyjski prezydent Władimir Putin zaproponował, by Katar płacił Rosji za dostawę do Turcji rosyjskiego zboża. Następnie miałoby ono być przekazywane „potrzebującym krajom”.

 

Gazeta pisze, że jak na razie ani Turcja, ani Katar nie przystały na ten pomysł. Nie został on jednak formalnie przedstawiony. „FT” zaznacza, w oparciu o swoje źródlo, że nawet gdyby to nastąpiło, to jest mało prawdopodobne, by Katar poparł ten plan.

Ponadto, osoby związane z zawarciem umowy zbożowej sądzą, że Rosja będzie forsować swój plan na przyszłotygodniowym szczycie z udziałem afrykańskich przywódców, a także podczas wizyty Putina w Turcji w sierpniu br.

Według mediów, zawieszenie przez Rosję udziału w umowie zbożowej rozzłościło niektóre kraje afrykańskie. Władze Kenii uznały to za „cios w plecy”, który „w sposób nieproporcjonalny uderza w kraje” regionu.

W piątek wieczorem przedstawiciel tureckich władz powiedział, że prezydenci Turcji i Ukrainy, Recep Tayyip Erdogan i Wołodymyr Zełenski, „szczegółowo” omawiali umowę. Rozmowa telefoniczna odbyła się z inicjatywy ukraińskiego przywódcy.

Przeczytaj: Biały Dom: Rosja może wziąć na cel cywilne statki na Morzu Czarnym

Czytaj również: Ukraina odpowiada Rosji – uzna wszelkie statki zmierzające do rosyjskich portów za wrogie

Czarnomorska Inicjatywa Zbożowa, to pakiet porozumień  podpisany przez Rosję z ONZ i Turcja, a także osobno przez Ukrainę z tymi dwoma partnerami, w lipcu ubiegłego roku. Porozumienia stworzyły bezpieczny korytarz umożliwiający eksport zboża z ukraińskich portów zablokowanych wcześniej przez rosyjską marynarkę wojenną.

W listopadzie umowa została przedłużona o 120 dni. Nie obyło się jednak bez kontrowersji. Rosja z końcem października ogłosiła wycofanie się z porozumień i groziła przywróceniem blokady morskiej ekportu ukraińskiego zboża. Stało się tak na skutek ataku dronów na port w okupowanym przez Rosjan Sewastopolu na Krymie. Rosyjski resort obrony twierdził, że za atakiem stali „specjaliści brytyjskiej marynarki wojennej”. Jakiś czas temu Moskwa oskarżyła Zachód o sabotowanie porozumienia.

W maju strona rosyjska po raz kolejny zgodziła się na przedłużenie obowiązywania Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej choć i wtedy nie obyło się bez wahań. W poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ogłosił wstrzymanie wykonywania umów przez Rosję. Nastąpiło to kolejnym ataku Ukraińców na Most Krymski, na skutek którego uległ on dość poważnemu uszkodzeniu.

W poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał do kontynuowania przestrzegania umowy wschodzącej w skład Inicjatywy bez partycypacji Rosji.

FT / Bankier.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply