Negocjacje między prezydentami Ukrainy i Rosji w sprawie gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy odbędą się po starciu w Donbasie – powiedział Mychajło Podolak, doradca szefa Kancelarii Prezydenta.

„Powiedzieć, że spotkają się za tydzień (prezydenci Ukrainy i Rosji – red.), za dwa – nie, to się nie stanie. Ukraina jest gotowa do wielkich bitew. Ukraina musi je wygrać, zwłaszcza w Donbasie” – stwierdził Podolak na antenie telewizji “Ukraina 24”.

“I wtedy Ukraina uzyska bardziej konkretną pozycję negocjacyjną, z której będzie mogła dyktować określone warunki. Potem spotkają się prezydenci. To może potrwać dwa tygodnie, trzy…” – dodał Podolak.

Według niego Ukraina płaci teraz bardzo wysoką cenę za uzyskanie silnych gwarancji bezpieczeństwa w przyszłości, ale się nie poddaje.

„Chcę, aby wszyscy na Ukrainie zrozumieli: tak, to trudne, każdego dnia tracimy ludzi i infrastrukturę. Płacimy bardzo wysoką cenę. Ale Rosja musi pozbyć się swoich imperialnych złudzeń. Ukraina jest dziś jedynym krajem na świecie, który się jej przeciwstawi. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby uzyskać, podkreślam, bardzo silne gwarancje bezpieczeństwa, aby na zawsze zamknąć nasze granice przed imperialnymi ambicjami krajów takich jak Federacja Rosyjska” – powiedział.

“Prezydent Ukrainy pójdzie na rozmowy, kiedy będziemy mieli na to absolutnie jasne stanowisko” – dodał Podolak.

„Ukraina już udowodniła, że ​​dziś jest jedno państwo, które jest gotowe zapłacić każdą cenę za powrót świata do ideałów wolności. To jest Ukraina. Nie mamy innej drogi. Bucza, obwód kijowski, Kramatorsk… wszystko już prowadziło do faktu, że musimy położyć kres ludożerczemu reżimowi, jakim jest dzisiaj Rosja” – podsumował.

“Spodziewamy się, że wkrótce dojdzie do rosyjskiej ofensywy, o Donbas będzie się toczyć potężny bój” – powiedział Ukraińskiej Prawdzie Serhij Hajdaj, szef władz obwodu ługańskiego.

7 kwietnia minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba powiedział, że bitwa między Ukrainą a rosyjskim agresorem o Donbas będzie podobna do tych toczonych w czasie II wojny światowej .

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow przekonywał w czwartek, że Ukraina przedstawiła rosyjskiej delegacji projekt porozumienia pokojowego zawierający elementy sprzeczne z poprzednim porozumieniem. Strona ukraińska uważa komentarz  Ławrowa za „czystą propagandę”.

Kreml uważa, że rozmowy z Ukrainą nie postępują szybko i oskarżył Zachód o próby wykolejenia negocjacji poprzez podnoszenie zarzutów o zbrodnie wojenne rosyjskich wojsk na Ukrainie.

Zobacz też: Rzecznik Kremla przyznał, że Rosja poniosła „znaczne” straty na Ukrainie

Nowy projekt Ukrainy, zdaniem Ławrowa, przewiduje, że status Krymu, który Moskwa nielegalnie zajęła w 2014 roku, powinien zostać podniesiony na spotkaniu prezydentów obu krajów. Powiedział również, że Ukraina może przeprowadzać ćwiczenia wojskowe z zagranicznymi siłami bez uzyskania zgody Rosji, z czym Moskwa się nie zgadza.

Kresy.pl / interfax.com.ua / pravda.com.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply