Łukaszenko z wizytą w Chinach

Białoruski przywódca Aleksandr Łukaszenko przybył z oficjalną wizytą do Chin. Spotka się z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem, z którym ma omówić m.in. wspólne działania w sferze politycznej i „reagowanie na najpilniejsze wyzwania obecnej sytuacji międzynarodowej”.

We wtorek późnym wieczorem czasu lokalnego białoruski przywódca Aleksandr Łukaszenko przybył do Pekinu, rozpoczynając tym samym parodniową, oficjalną wizytę w Chinach.

Łukaszenkę na lotnisku powitał wiceszef chińskiej dyplomacji Ma Zhaoxu i ambasador Chin w Mińsku, Xie Xiaoyong. W skład białoruskiej delegacji wchodzą też m.in. pierwszy wicepremier Nikołaj Snopkow i szef dyplomacji Siergiej Alejnik, a także ambasador Białorusi w Pekinie, Jurij Seńko.

Według państwowej agencji BelTA, wizyta ta jest kontynuację „wieloletniego kursu na budowanie przyjaźni i wzajemnie korzystnej współpracy z Chińską Republiką Ludową”. Przypomina też, że we wrześniu 2022 roku w ramach szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy Łukaszenko i prezydent Chin Xi Jinping podpisali wspólną deklarację o wyniesieniu stosunków białorusko-chińskich na poziom wszechstronnego partnerstwa strategicznego. Obecna wizyta ma być analizą i podsumowaniem dotychczasowych osiągnięć w tym zakresie.

Xi i Łukaszenko, zgodnie z zapowiedziami, odbędą rozmowy w formatach wąskim i rozszerzonym. BelTA podaje, że będą one koncentrowały się na kwestiach rozwijania współpracy handlowo-gospodarczej, inwestycyjnej i humanitarnej, a także realizacji wspólnych, dużych projektów. Poinformowano też, że obaj przywódcą omówią wspólne działania w sferze politycznej i „reagowanie na najpilniejsze wyzwania obecnej sytuacji międzynarodowej”.

Białoruskie media wyrażają oczekiwanie, iż efektem rozmów będzie podpisanie dużego pakietu dokumentów ws. rozwoju relacji w kluczowych sferach.

Ponadto, planowane są spotkania Łukaszenki z najwyższymi rangą chińskimi dygnitarzami oraz szefami wiodących chińskich korporacji.

Jak pisaliśmy, w piątek rozmowę telefoniczną odbyli szefowie dyplomacji Białorusi i Chin, Siergiej Alejnik i Qin Gang. Według oficjalnego komunikatu MSZ Białorusi, obie strony „omówiły aktualne kwestie agendy dwustronnej, sytuację w regionie i na świecie”. Chiny będą dalej wspierać Białoruś w jej staraniach na rzecz „ochrony stabilności narodowej”, sprzeciwiając się zarazem „zewnętrznej ingerencji w wewnętrzne sprawy Białorusi i nielegalnym, jednostronnym sankcjom przeciwko temu krajowi”. Białoruś zdecydowanie poparła chińskie propozycje regulowania konfliktu ukraińskiego.

Belta / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply