Litwa otrzymała systemy rakietowe NASAMS

Według Tweeta opublikowanego przez Litewskie Siły Zbrojne 19 czerwca, Litwa przyjmuje pierwsze systemy rakietowe dalekiego zasięgu NASAMS. Litwa ogłosiła zakup systemów jeszcze w 2018 roku.

Jak poinformowały Litewskie Siły Zbrojne we wpisie na portalu społecznościowym, do kraju przybywają już pierwsze komponenty systemu rakietowego NASAMS, w sprawie którego porozumienie podpisały litewskie i norweskie ministerstwa obrony.

Zobacz też: Litwa: doradcy prezydenta związani z agentami KGB. Poseł AWPL-ZChR: to efekt braku ustawy lustracyjnej

27 grudnia 2018 roku, litewskie ministerstwo obrony ogłosiło rozszerzenie swoich zdolności przeciwlotniczych, ogłaszając zakup dodatkowych naziemnych systemów obrony powietrznej NASAMS.

Zgodnie z umową podpisaną przez Ministerstwo Obrony Narodowej i norweskiego producenta NASAMS system zakupiony przez Litwę jest nowy, z wyjątkiem wyrzutni, które były wcześniej używane przez Norweskie Siły Zbrojne, a obecnie przechodzą modernizację. Systemy zakupione z Norwegii wykorzystują wyprodukowane w USA pociski zdolne do niszczenia samolotów i pocisków przeciwnika oddalonego o kilkadziesiąt kilometrów.

NASAMS (Norwegian Advanced Surface to Air Missile System / Norweski zaawansowany system ziemia powietrze) to system rakiet przeciwlotniczych średniego i dalekiego zasięgu zaprojektowany i opracowany wspólnie przez Raytheon i Kongsberg Defence & Aerospace, głównie dla Królewskiego Norweskiego Lotnictwa. Pocisk systemu NASAMS ma zasięg do 25 km. Inne źródła podają zasięg ponad 15 km, ale zależy to od zastosowanej wersji pocisku.

Zobacz też: Litwa: doradcy prezydenta związani z agentami KGB. Poseł AWPL-ZChR: to efekt braku ustawy lustracyjnej

Standardowa jednostka NASAMS ma budowę modułową, składającą się ze stanowiska dowodzenia, aktywnego radaru Sentinel, pasywnego czujnika elektrooptycznego i podczerwieni oraz szeregu wyrzutni pocisków rakietowych z pociskami AMRAAM (amerykański kierowany pocisk rakietowy średniego zasięgu). Zwykle cztery jednostki NASAMS są połączone w sieć batalionową.

Pierwsza wersja NASAMS używana przez norweskie siły zbrojne została uaktualniona do poziomu NASAMS 2 i działa od 2007 roku.

fot: Twitter litewskich sił zbrojnych

Zobacz też: Polska i Litwa otworzyły granicę

Kresy.pl/Army Recognition

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply