Rząd Fedracji Rosyjskiej uznał Norwegię za “państwo nieprzyjazne”. Moskwa oceniła, że Norwegowie dopuszczali się działań wrogich wobec rosyjskich placówek dyplomatycznych i konsularnych.

Informację o rozszerzeniu listy “państw nieprzyjaznych” opublikowaną na stronie internetowej rządu Federacji Rosyjskiej przytoczyła w czwartek agencja informacyjna Interfax. Zgodnie z dokumentem zamieszczonym na stronie internetowej, przyjęto zarządzenie w celu wykonania dekretu prezydenckiego nr 243 z dnia 23 kwietnia 2021 r. „O zastosowaniu środków wpływania (przeciwdziałania) nieprzyjaznym działaniom obcych państw”.

„Lista zatwierdzona przez rząd, oprócz nazw krajów, wskazuje liczbę osób znajdujących się na terytorium Rosji, z którymi mogą kontaktować się misje dyplomatyczne nieprzyjaznych krajów, ich urzędy konsularne, przedstawicielstwa organów państwowych i instytucji państwowych zawierać umowy o pracę. Tym samym zgodnie z nowym zarządzeniem w Norwegii obowiązuje limit 27 osób” – Interfax przytacza fragment dokumentów.

„Lista zatwierdzona przez rząd nie jest ostateczna i biorąc pod uwagę trwające wrogie działania obcych państw skierowane przeciwko rosyjskim misjom za granicą, może zostać rozszerzona” – podsumowano w deklaracji rosyjskiego rządu.

Rząd Rosji ustanowił listę tak zwanych “państw nieprzyjaznych” w maju 2021 r. Ustalono ją na podstawie dekretu Władimira Putina z 23 kwietnia tegoż roku. Dekret ten zakłada ograniczenie, aż do całkowitego zakazu, możliwości zatrudniania przez „kraje nieprzyjazne” pracowników w ambasadach, konsulatach i innych przedstawicielstwach spośród osób mieszkających na terytorium Rosji. Początkowo na liście znalazły się USA i Czechy.

W marcu 2022 r. na listę “państw nieprzyjaznych” wobec Rosji znalazła się Polska oraz wszystkie państwa Unii Europejskiej, Australia, Albania, Andora, Wielka Brytania wraz z jej terytoriami zamorskimi, Islandia , Kanada, Liechtenstein, Mikronezja, Monako, Nowa Zelandia, Norwegia, Korea Południowa, San Marino, Macedonia Północna, Singapur, Tajwan, Ukraina, Czarnogóra, Szwajcaria, Japonia.

W październiku na liście znalazły się Bermudy, Brytyjskie Terytorium Antarktyczne, Brytyjskie Terytorium Oceanu Indyjskiego, Kajmany, Falklandy, Montserrat, Wyspy Pitcairn, Wyspa Świętej Heleny, Wyspa Wniebowstąpienia i Tristan da Cunha, Georgia Południowa i Sandwich Południowy, Akrotiri i Dhekelia, Wyspy Turks i Caicos

interfax.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply