Minister obrony Danii Troels Lund Poulsen powiedział, że po 2024 roku Ukraińcy nie będą mogli kontynuować szkoleń w jego kraju na myśliwcach F-16.

Jak poinformował w poniedziałek portal Europejska Prawda, minister obrony Danii Troels Lund Poulsen powiedział, że po 2024 roku Ukraińcy nie będą mogli kontynuować szkoleń w jego kraju na myśliwcach F-16.

Poinformował o tym na wspólnej konferencji prasowej z ministrem obrony Norwegii Bjørnem Arildem Gramem.

Według Poulsena Dania „nie będzie mogła kontynuować szkolenia ukraińskich pilotów po 2024 roku” ze względu na przejście na myśliwce F-35 – wykorzystana zostanie dla nich baza lotnicza Skrydstrup, w której obecnie szkolą się Ukraińcy.

Zapowiedział, że do końca programu szkoleniowego w Danii na F-16 przeszkolonych zostanie łącznie „około 20” ukraińskich pilotów.

Duński minister obrony dodał jednak, że jego kraj będzie w dalszym ciągu przyczyniał się do szkolenia ukraińskich pilotów, ale w innych krajach.

„Dziś ukraińscy piloci również przechodzą szkolenie w Rumunii, ale nie zostało jeszcze zdecydowane, czy Dania dołączy do tego procesu i jeśli tak, to w jaki sposób” – wyjaśnił Poulsen.

W najbliższej przyszłości przybędą myśliwce F-16, które Dania przekazuje Siłom Powietrznym Ukrainy – poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

„Jestem wdzięczny Mette Frederiksen za udział w Szczycie Pokojowym i aktywną pomoc Danii w zaangażowaniu krajów Globalnego Południa w realizację Formuły Pokojowej. Podczas spotkania mieliśmy okazję omówić przygotowania do przekazania duńskiego F -16 samolotów, które w najbliższej przyszłości przybędą na Ukrainę” – czytamy w poście.

Zełenski dodał, że strony osobno rozmawiały o zatwierdzeniu ram negocjacyjnych i rozpoczęciu w czerwcu negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE.

Kresy.pl/EP

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply