Kontrowersyjny ruch Black Lives Matter, podczas demonstracji którego dochodziło do aktów przemocy, został nominowany do tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla.

Jak podał w piątek Guardian, ruch BLM został nominowany do nagrody Nobla przez członka norweskiego parlamentu Pettera Eide za „ogromne osiągnięcia w zwiększaniu globalnej świadomości i wiedzy na temat niesprawiedliwości rasowej”.

Według Eide „Black Lives Matter stało się bardzo ważnym światowym ruchem zwalczającym niesprawiedliwość rasową”. Norweski parlamentarzysta podkreślał, że zrobił na nim wrażenie sposób, w jaki ruch BLM „był w stanie zmobilizować ludzi ze wszystkich grup społecznych” a nie tylko „uciskanych” w jego opinii Afroamerykanów.

Portal Breitbart zauważył, że Eide odrzucił zarzuty wobec BLM dotyczące aktów przemocy podczas demonstracji odbywających się pod szyldem tego ruchu. Norweski parlamentarzysta powołał się na badania, które „wykazały, że większość demonstracji organizowanych przez Black Lives Matter była pokojowa”. Chodzi o badanie przeprowadzone przez projekt Armed Conflict Location and Event Data Project, w którym przeanalizowano 7750 demonstracji Black Lives Matter z czterech miesięcy ubiegłego roku, które wykazało, że 93% protestów było „w większości pokojowych”. Ponadto zdaniem Eide większość incydentów podczas protestów BLM „była spowodowana działaniami policji lub kontrmanifestantów”.

Jak pisze Guardian, ruch Black Lives Matter został założony w 2013 roku przez Alicię Garzę, Patrisse Cullors i Opal Tometi w odpowiedzi na uniewinnienie mężczyzny, który zastrzelił Trayvona Martina w Stanach Zjednoczonych. Szerszą rozpoznawalność zyskał w 2014 roku po protestach w sprawie śmierci Michaela Browna i Erica Garnera. Wiódł prym podczas protestów w 2020 roku po śmierci George’a Floyda i Breonny Taylor.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

PRZECZYTAJ: Seattle: aktywiści BLM domagali się od białych, by zrzekli się swoich domów [+VIDEO]

Kresy.pl / theguardian.com / breitbart.com

Czytaj kolejny artykuł
3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz