Według raportu amerykańskiego ośrodka liczba muzułmanów będzie rosnąć na Zachodzie, a w Europie Wschodniej ich liczba pozostanie bez zmian.

Raport przygotowało Centrum Badawcze Pew w Waszyngtonie. Według prognozy przygotowanej na podstawie danych statystycznych przyrost liczby muzułmanów będzie mocno zróżnicowany w zależności od poszczególnego kraju Unii Europejskiej. Szacunki organizacji mówią, że w Niemczech, do roku 2050, muzułmanie będą stanowić około 20 proc. populacji. Dla porównania w 2016 roku żyło ich tam 6 proc. Inaczej ma być w przypadku Polski. W naszym kraju odsetek muzułmanów ma wzrosnąć z 0,1 do 0,2 proc. Podobnie sytuacja ma wyglądać w innych krajach Europy Wschodniej, gdzie wzrost populacji muzułmanów byłby śladowy.

Badacze z amerykańskiego think-tanku zaprezentowali w raporcie trzy scenariusze możliwe na lata 2017-2050. Według pierwszego, dojdzie do całkowitego zatrzymanie migracji z Afryki i Bliskiego Wschodu do Europy. W drugim mowa o umiarkowanej migracji, bez dużych fal uchodźców. Przy trzecim napływ muzułmanów do Europy ma utrzymywać się na stałym poziomie, podobnym jak w latach 2014-2016, z dużym napływem uchodźców.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Niemieccy demografowie: W roku 2050 Europa stanie się muzułmańskim kontynentem

Według raportu Pew w chwili obecnej muzułmanie stanowią w Europie około 5 proc. populacji (26 milionów ludzi). W pierwszym scenariuszu do 2050 roku liczba muzułmanów wzrośnie do 7,4 proc. i będzie wynosić około 30 milionów osób. Najwięcej mahometan mieszkałoby na terenie Francji. W przypadku drugiego scenariusza w samej tylko Szwecji muzułmanie będą stanowić 20,5 proc. populacji. W całej Europie zamieszkałoby około 50 milionów wyznawców tej religii. W najgorszym scenariuszu populacja szwedzkich muzułmanów wynosiłaby 30,6 proc. mieszkańców kraju. W Norwegii odsetek wyznawców islamu wynosiłby 17 proc., a w Finlandii 15 proc.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Tak wysoki odsetek pojawiłby się we Francji i Wielkiej Brytanii. W całej Europie wyznawcy islamu stanowiliby 14 proc., co oznacza 75 milionów ludzi.

CZYTAJ TAKŻE: Odsetek muzułmanów w wybranych krajach w 2030 r. [MAPA]

Według szacunków nawet bez procesów migracyjnych, liczba muzułmanów w Europie będzie rosnąć. Wyznawcy islamu mają więcej dzieci od rdzennych Europejczyków i są grupą o najwyższym wskaźniku płodności. Dodatkowo populacje muzułmanów w dużej mierze składają się z młodych osób.

Kresy.pl / wprost.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz