Poseł brytyjskiej Partii Konserwatywnej, David Amess, został zamordowany przez nożownika podczas spotkania z wyborcami. Był katolikiem, politykiem pro-life i zwolennikiem Brexitu. Sprawcą miał być obywatel Wlk. Brytanii pochodzenia somalijskiego, śledczy badają motyw islamskiego ekstremizmu.

Do tragedii doszło w piątek w południe, w miejscowości Leigh-on-Sea, gdzie w tamtejszym zborze metodystów 69-letni David Amess, długoletni poseł rządzącej Partii Konserwatywnej, odbywał spotkanie z wyborcami ze swojego okręgu. W pewnym momencie został zaatakowany przez nożownika, który wielokrotnie dźgnął go nożem. Mimo podjętej natychmiast akcji reanimacyjnej parlamentarzysta zmarł.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

275.18 PLN    (1.25%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Zabójcę aresztowano na miejscu zbrodni. Jak podają brytyjskie media, to 25-letni obywatel brytyjski pochodzący z Somalii. Śledczy uznali, że działał sam i nie szukali innych osób mogących mieć związek ze sprawą. Wiadomo, że w ramach śledztwa przeszukano dwie lokalizacje w Londynie, zaś wstępne ustalenia wskazują „na potencjalną motywację związaną z islamistycznym ekstremizmem”.

Przeczytaj: Policja: nożownik z Glasgow pochodził z Sudanu i miał problemy psychiczne

Czytaj również: Nożownik z Londynu tydzień temu wyszedł z więzienia

 

David Amess był jednym z najstarszych stażem brytyjskich posłów – zasiadał w Izbie Gmin od 1983 roku. Od 1997 roku reprezentował okręg Southend West w południowo-wschodniej Anglii. Był katolikiem i aktywnym członkiem lokalnej społeczności katolickiej. Znany był m.in. ze zdecydowanego sprzeciwu wobec zabijania dzieci poczętych i uprzywilejowywania środowisk LGBT oraz z mocnego opowiadania się za Brexitem i sceptycznego podejścia do Unii Europejskiej. Ponadto, starał się poprawić sytuację przybywających do kraju uchodźców, a także walczył o prawa zwierząt.

Na znak żałoby, flagi nad siedzibą premiera Wielkiej Brytanii i budynkami parlamentu zostały opuszczone do połowy masztu.

Premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson powiedział, że zabójstwo Amessa wywołuje szok i smutek. Podkreślił, że zamordowany poseł „miał wybitne osiągnięcia w uchwalaniu prawa, które pomagało najsłabszym, np. osobom cierpiącym na endometriozę”. Zaznaczył też, że polityk pracował nad rozwiązaniami mającymi położyć kres okrucieństwu wobec zwierząt i działał na rzecz zmniejszenia ubóstwa energetycznego w kraju.

Prymas Anglii kard. Vincent Nichols wspominając zamordowanego posła napisał, że realizował on swoje powołanie jako katolik w życiu publicznym z wielkodusznością i uczciwością. „Jako katolik rozumiał on rolę i znaczenie Stolicy Apostolskiej. To właśnie on w 2006 r. powołał do życia Parlamentarną Grupę ds. Relacji ze Stolicą Apostolską, składającą się z osób różnych wyznań i przekonań. Przez lata przewodniczył kilku wizytom parlamentarnym w Rzymie. Odegrał kluczową rolę w historycznej wizycie papieża Benedykta w Parlamencie w 2010 r. oraz w wizycie powrotnej przedstawicieli Brytyjskiego Dworu Królewskiego w Rzymie w następnym roku. Wspierał te pełne wzajemnego szacunku relacje poprzez spotkania z kard. Parolinem, papieskim sekretarzem stanu, oraz z innymi przywódcami katolickimi” – przypomniał kardynał.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Media zwracają uwagę, że jest to już drugie zabójstwo brytyjskiego posła w ostatnich latach. W czerwcu 2016 roku, na kilka dni przed referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, w swoim okręgu zamordowana została posłanka Partii Pracy, Jo Cox.

Przeczytaj: Atak nożownika w Londynie – jest wielu rannych

Czytaj także: Wielka Brytania: zatrzymano nożownika, który w Birmingham zabił jedną osobę a 7 ranił [+VIDEO]

BBC / Reuters / pch24.pl / TVP.info / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz