Sąd Okręgowy w Katowicach skazał Marokańczyka Mourada T. na 3 lata i 8 miesięcy więzienia. Mężczyźnie udowodniono przynależność do ISIS, posiadanie narkotyków i posługiwanie się dokumentem poświadczającym nieprawdę.- podała w piątek Polska Agencja Prasowa.

Jak pisaliśmy, Mourad T. został zatrzymany w 2016 roku w Rybniku przez ABW. Marokańczyk dostał się do Europy wraz z narastającą falą imigrantów, których wiele europejskich rządów zdecydowało się przyjmować jako „uchodźców”. Terrorysta podawał się za uciekającego przed działaniami wojennymi, nieletniego Syryjczyka. Zdaniem śledczych podróżował po Europie jako zwiadowca zbierający informacje, m.in. o tym, jak dane państwo kontroluje imigrantów i jakimi trasami się poruszać. Według prokuratury Mourad T. był bezpośrednim współpracownikiem Abdelhamida Abaaouda, który przygotowywał zamachy w Europie, zaplanował i brał udział w przeprowadzeniu krwawych ataków w Paryżu w 2015 roku. Członka ISIS ujęto dzięki współpracy ABW z zagranicznymi służbami specjalnymi. W jego telefonie śledczy ujawnili zdjęcia i instrukcje jak przygotować bombę uruchamianą właśnie przy pomocy telefonu. Terrorysta miał też zdjęcia budynków, które najprawdopodobniej miały być celem ataków. Od czasu zatrzymania mężczyzna przebywał w polskim areszcie.

Oskarżenie domagało się dla Mourada T. kary łącznej 6,5 roku więzienia, w tym 5 lat za udział w zorganizowanym związku przestępczym o charakterze zbrojnym, czyli w ISIS. Obrona domagała się uniewinnienia od zarzutu udziału w ISIS. W przypadku pozostałych zarzutów obrońca Marokańczyka był zdania, że nie zasługują one na karę wyższą niż grzywna. Sam Moudad T. zapewniał, że nie ma nic wspólnego z terroryzmem. Proces terrorysty toczył się przed katowickim sądem od niespełna roku.

Sąd Okręgowy w Katowicach skazał Mourada T. na karę łączną 3 lat i 8 miesięcy więzienia, w tym na 3,5 roku za sam udział w ISIS. Wyrok nie jest prawomocny.

CZYTAJ TAKŻE: ABW zamknęła propagandową stronę ISIS na polskiej domenie

Kresy.pl / PAP

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz