Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała w 2016 roku przedstawiciela „Państwa Islamskiego” w Polsce, utrzymującego kontakty z siatką, która zorganizowała krwawe zamachy w Paryżu.

Zatrzymany prze ABW to Mourad T. z Maroka. Według informacji dziennika „Rzeczpospolita” w grudniu 2014 roku Marokańczyk nawiązał kontakty z ważnymi terrorystami z „Państwa Islamskiego”. W tureckim mieście Edirne spotkał się między innym z Abdelhamidem Abbaoudem. To właśnie Abbaoud przygotowywał zamachy w Europie, zaplanował i brał udział w przeprowadzeniu krwawych ataków w Paryżu w 2015 roku. Zatrzymany Mourad T. miał być jego „zwiadowcą”. W spotkaniu tym uczestniczyli także Abu Khalid Al-Baljiki (Soufiane Amghar) i Abu Z-Zubayr Al-Baljiki (Khalid Ben Larbi), którzy w 2015 roku zostali zastrzelenie przez belgijskich funkcjonariuszy.

Od grudnia 2015 roku do września 2016 roku Mourad T. podróżował po całej Europie. Był w Austrii, Grecji, Węgrzech, Serbii i Turcji. W końcu trafił do Polski. Przebywał w Katowicach i Rudzie Śląskiej. Został ujęty w Rybniku, gdzie mieszkał przez pół roku w  W jego telefonie śledczy ujawnili zdjęcia i instrukcje jak przygotować bombę uruchamianą właśnie przy pomocy telefonu. Terrorysta miał też zdjęcia budynków, które najprawdopodobniej miały być celem ataków.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Mourad T. dostał się do Europy wraz z narastającą falą imigrantów, których wiele europejskich rządów zdecydowało się przyjmować ich jako „uchodźców”. Terrorysta podawał się za uciekającego przed działaniami wojennymi, nieletniego Syryjczyka. Członek ISIS został ujęty dzięki współpracy ABW z zagranicznymi służbami specjalnymi.

rp.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz