Sudesh Amman, terrorysta zabity wczoraj przez brytyjską policję po tym, jak na ulicach Londynu atakował nożem napotkane osoby, w styczniu br. został wypuszczony z więzienia, gdzie trafił za propagandę terroryzmu.

Jak ustaliło BBC, Amman został aresztowany w Londynie w maju 2018 roku za planowanie ataku terrorystycznego. Skazano go jednak tylko za posiadanie i dystrybucję materiałów stanowiących propagandę terroryzmu. Doniesienie na niego złożył holenderski bloger, który zwrócił uwagę na jego posty w aplikacji Telegram. Jeden z jego postów przedstawiał nóż i dwie sztuki broni palnej na tle flagi z islamskim wyznaniem wiary oraz napisem po arabsku “Uzbrojony i gotowy na 3 kwietnia”. W innym miejscu Amman pisał o tym, że myślał o przeprowadzeniu ataku terrorystycznego w północnym Londynie i że przeprowadził w tym celu zwiad. Określał się też jako zwolennik Państwa Islamskiego, który chce zostać męczennikiem i trafić do raju. Zanim skazano go za propagandę terroryzmu, był karany za posiadanie rozbitej butelki uznanej za broń ofensywną, oraz za posiadanie marihuany.

Islamista miał spędzić w więzieniu 3 lata i 4 miesiące, ale pod koniec stycznia br. został automatycznie zwolniony po odbyciu połowy kary. BBC twierdzi, że były obawy, że na wolności Amman może stanowić zagrożenie, lecz jakoby nie było prawnych mechanizmów, które pozwalałyby na dalsze trzymanie go w więzieniu.

Jak pisaliśmy, Amman wczoraj na ulicach Londynu ranił trzy osoby, zanim został zastrzelony przez policję. Życie żadnej z ofiar nie jest zagrożone.

W związku z wczorajszym atakiem policjanci przeprowadzili przeszukania w dwóch miejscach w południowym Londynie i Hertfordshire. Nikogo nie zatrzymano. Premier Boris Johnson ogłosił „fundamentalne zmiany w systemie postępowania z osobami skazanymi za terroryzm”.

CZYTAJ TAKŻE: Atak nożowników w Londynie: 6 zabitych, dziesiątki rannych

Kresy.pl / BBC

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply