Mieszkający w Oldham Arman Jusuf Rahmani, który otrzymał azyl po nielegalnym przekroczeniu granicy sam zajął się organizowaniem tego rodzaju procederu.

21-letni Rahmani pochodzi z Iranu. Na terytorium Wielkiej Brytanii dostał się nielegalnie, pokonując granicę w ładowni ciężarówki. Mimo to władze tego państwa przyznały mu azyl. Jednak brytyjski sąd właśnie zadecydował, że Rahmani będzie musiał opuścić Zjednoczone Królestwo. Wcześniej jednak odbędzie wyrok w brytyjskim więzieniu, poinformował w poniedziałek portal BBC.

Sąd w Preston uznał Rahmaniego winnym złamania czterech paragrafów prawa imigracyjnego. Za popełniane przestępstwa będzie musiał spędzić 31 miesięcy w brytyjskim więzieniu, a następnie zostanie deportowany.

Jak wyjaśniła służba prasowa brytyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych, w okresie od grudnia 2018 do kwietnia 2019 r. Rahmani wynajął sześciu mężczyzn, którzy przy pomocy samochodu typu wan mieli na jego zlecenie przewieźć meble. Wynajęte osoby twierdziły, że nie brały udziału w ładowaniu samochodu. Jednak w czasie kontroli przeprowadzonej przez brytyjską służbę graniczną okazało się, że w kanapie ukryci są młodzi mężczyźni – nieletni Irakijczycy, którzy postanowili nielegalnie przedostać się do Zjednoczonego Królestwa.

Śledztwo organów ścigania wykazało, że organizatorem tej próby przemytu był Rahmani, który zorganizował sieć mającą prowadzić tego rodzaju proceder.

„Rahmani wykazał rażące lekceważenie prawa Wielkiej Brytanii, kraju, który zapewnił mu bezpieczeństwo i miejsce do życia” – skomentował brytyjski minister imigracji Chris Philips. Według niego sprawa Rahmaniego pokazuje “do czego przestępcy posuną się, aby czerpać korzyści z naszego wadliwego systemu azylowego, narażając ludzkie życie na niebezpieczeństwo”.

Czytaj także: Straż Graniczna zatrzymała nielegalnych imigrantów z Rosji i Tadżykistanu

bbc.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply