Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes napisała, że chciałaby, aby proces rejestracji obywateli UE upewnił Polaków, że mogą zostać.

Nokes, odpowiadająca w MSW za politykę migracyjną, w komentarzu dla PAP zaznaczyła, że trzy miliony obywateli Unii Europejskiej, w tym – milion Polaków, wybrało Wielką Brytanię na swój dom i wnosi swój wkład w rozwój tkanki społecznej tego kraju.

Wiceminister dodała, że obywatele UE zasługują na to, by móc patrzeć w przyszłość z jak największą ufnością, zaznaczając, że troska o los obywateli Unii Europejskiej towarzyszyła rządowi przez cały okres jego negocjacji ws. Brexitu, pozostając głównym priorytetem.

ZOBACZ TAKŻE: Liczba Polaków w Wielkiej Brytanii wzrosła do rekordowego poziomu

Porozumienie, które osiągnęliśmy z UE w marcu, zapewni, że prawa polskich obywateli w Wielkiej Brytanii pozostaną z grubsza takie same, jeśli chodzi o dostęp do opieki zdrowotnej, do zasiłków i system emerytalnego. Zostaną one potwierdzone w brytyjskim prawie, co oznacza, że możecie spokojnie żyć wiedząc, że one się nie zmienią – napisała Nokes.

Komentując zaprezentowany w czwartek dokument ze szczegółami procesu aplikowania o wymagany po wyjściu kraju z Unii Europejskiej status osoby osiedlonej, wiceminister zaznaczyła, że jej zespół w ramach brytyjskiego Home Office pracował ciężko, aby doprowadzić do tego, że będzie (on) tak prosty i jednoznaczny, jak to możliwe, jednocześnie biorąc pod uwagę komentarze zwrotne, które pomagają nam osiągnąć najlepszy efekt.

Większość osób będzie musiała w procesie aplikowania wypełnić jedynie trzy kluczowe sekcje formularza, udowadniając swoją tożsamość; potwierdzając, że tutaj mieszka i deklarując, że nie ma na koncie poważnych wyroków kryminalnych. Sprawdzimy też ich dane przechowywane w rządowych systemach, co dla wielu osób będzie oznaczać, że nie będą musiały dostarczać nam dodatkowych dokumentów, by udowodnić swoją rezydencję w W. Brytanii – napisała.

Wiceszefowa MSW dodała również, że nowy system będzie uruchamiany etapami w drugiej połowie 2018 roku i w pełni rozpocznie swe funkcjonowanie “najpóźniej do 30 marca 2019 roku”. Na razie nie ma jeszcze konieczności podejmowania żadnych działań. Termin na złożenie aplikacji mija dopiero 30 czerwca 2021 roku, więc jest jeszcze wiele czasu – napisała.

Nokes zaznaczyła, że brytyjskie MSW zrealizowało kluczową obietnicę, że utrzymamy niski koszt całego procesu, dodając, że opłaty administracyjne – 65 funtów dla osoby dorosłej i 32,50 funta dla dziecka poniżej 16 roku życia są niższe niż koszt wyrobienia brytyjskiego paszportu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ci, którzy już mają ważny certyfikat stałej rezydencji lub bezterminowe prawo pobytu, będą mogli je wymienić (na nowy dokument) za darmo – dodała brytyjska wiceminister.

Wielka Brytania zawsze była i pozostaje tolerancyjnym, otwartym i różnorodnym krajem. Jestem pewna, że ogłoszone szczegóły (dotyczące aplikacji o status osoby osiedlonej) upewnią Polaków i ich rodziny, że nadal mogą żyć w Wielkiej Brytanii – Nokes.

Kresy.pl / forsal.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply