Rząd wypłaci pensję pracownikom niezdolnym do pracy z powodu pandemii koronawirusa. Ruch ten ma ochronić miejsca pracy w czasie kryzysu.

Pracownicy otrzymają 80% wynagrodzenia wypłacanego normalnie przez pracodawcę, ale nie więcej niż 2 500 funtów miesięcznie.

„Bezprecedensowe” środki zapobiegną zwolnieniom pracowników z powodu kryzysu, powiedział minister finansów Rishi Sunak, który poinformował o decyzji także na swoim Twitterze.

Sunak zauważył, że zamknięcie pubów i restauracji będzie miało „znaczący wpływ” na ich kondycję finansową.

Subsydia mają być stosowane wobec firm, gdzie już zwolniono pracowników z powodu koronawirusa – jeżeli ci zamiast tego zostaną przywróceni do pracy i wysłani na urlop.

Wiem, że ludzie martwią się utratą pracy, niemożnością spłacenia czynszu lub kredytu hipotecznego, brakiem wystarczającej kwoty na jedzenie i rachunki (…) wszystkim tym, którzy są teraz w domu, zaniepokojeni nadchodzącymi dniami, mówię: nie zmierzysz się z tym sam – powiedział Sunak.

Ochrona płac, która odnosi się do wynagrodzenia brutto, będzie liczona od początku marca i potrwa trzy miesiące. Program może zostać przełużony. Jak informowaliśmy, brytyjscy eksperci przewiduja, że walka z pandemią potrwa większość roku.

CZYTAJ TAKŻE: The Guardian: Epidemia koronawirusa może potrwać do wiosny 2021 roku. Hospitalizowanych może być 7,9 mln Brytyjczyków

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wsparcie dotrze do przedsiębiorców w „w ciągu kilku tygodni” – poinformowała rzeczniczka skarbu państwa.

Jest to początek walki gospodarczej Wielkiej Brytanii, niezrównany wspólny wysiłek przedsiębiorstw i rządu, aby pomóc naszemu krajowi wyjść z kryzysu przy minimalnym możliwym uszczerbku – powiedział dyrektor generalny Konfederacji Brytyjskiego Biznesu Carolyn Fairbairn.

Z drugiej strony pojawiają się głosy zwracające uwagę na problemy firm, które będą musiały np. opłacić czynsz przed uzyskaniem wsparcia.

Banki i właściciele nieruchomości muszą zrobić więcej, aby pomóc nam wypełnić lukę w tym hojnym wsparciu rządu. Szkody są wyrządzane teraz, więc potrzebujemy pomocy teraz – powiedziała Kate Nicholls, dyrektor naczelny brytyjskiego biura handlowego Hospitality.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: „Myślałem, że to żart”. Naukowcy krytykują plan rządu Wielkiej Brytaniu, aby zarazić 60% populacji koronawirusem

Pakiet płac jest tylko jednym z szeregu rządowych działań, które mają ulżyć pracodawcom i pracownikom.

Na zabezpieczenie pensji nie mogą liczyć osoby pozostające na samozatrudnieniu. Będą one mogły jednak y ubiegać się o wypłatę środków pomocowych w formie zasiłków społecznych (tzw. Universal Credit), a także dostaną więcej czasu na zapłacenie następnej raty podatku dochodowego.

Oprócz tego rząd zdecydował o m.in. odroczeniu płatności VAT-u od końca czerwca, dotacjach dla małych firm czy odroczeniu rat kredytów hipotecznych na trzy miesiące. Dodatkowe środki skierowane będą także do najemców mieszkań w formie dostępnego zasiłku sięgającego „co najmniej 30 proc. czynszu” po cenach rynkowych.

Łącznie pakiet wsparcia gospodarki ma kosztować 330 mld funtów.

Wedle prognoz bezrobocie ma wzrosnąć w wyniku kryzysu z nieco poniżej 4% do około 6%. Bez uwzględnienia pomocy rządowej mogłoby wynieść  nawet 8%.

Jak zauważa BBC, jest to radykalna zmiana postępowania rządu, a „pracodawcy muszą zaakceptować działania, których nigdy nie spodziewaliby się po rządzie Wielkiej Brytanii”.

Kresy.pl / BBC
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz