Niemiecki rząd wezwał inne państwa UE, by przygotowały się na ostateczne wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy regulującej stosunki gospodarcze – podała w środę agencja Reutera powołując się na wewnętrzny dokument niemieckiego MSZ.

Zgodnie z umową zawartą pomiędzy premierem Borisem Johnsonem a Brukselą Wielka Brytania opuściła Unię Europejską 31 stycznia br., a wzajemne stosunki gospodarcze reguluje umowa przejściowa utrzymująca dotychczasowe regulacje do końca 2020 roku. Obie strony dały sobie czas do końca roku na wynegocjowanie nowej umowy handlowej, ale jak pisaliśmy w maju, brytyjski rząd oceniał, że w rozmowach na ten temat osiągnięto dotąd „bardzo mały postęp”. Natomiast ze strony UE płynęły sygnały, że żądania Brytyjczyków zgłaszane podczas negocjacji są „nierealne”.

Niemiecki dokument, do którego dotarła agencja Reutera, świadczy, że niemieckie MSZ uważa, iż UE powinna przygotowywać się na Brexit bez umowy handlowej. Resort niemieckiej dyplomacji wyraził w nim przekonanie, że umowa przejściowa nie zostanie przedłużona na dalsze lata.

W dokumencie napisano, że 27 unijnych państw powinno zachować jedność, dążyć do osiągnięcia postępu na wszystkich polach negocjacji i jednocześnie dawać do zrozumienia, że nie będzie “porozumienia za wszelką cenę”.

„W związku z tym należy teraz rozpocząć krajowe i europejskie przygotowania na wypadek braku porozumienia 2.0” – cytuje dokument agencja Reutera.

Niemieckie MSZ oceniło jednak, że zagrożenie związane z tzw. twardym Brexitem jest mniej poważne niż w 2019 roku, ponieważ od tamtej pory udało się uzgodnić szereg rozwiązań, m.in. dotyczących obywateli.

Zdaniem agencji Reutera dokument poddaje w wątpliwość optymizm Londynu w kwestii szybkiego zawarcia umowy handlowej z UE. W poniedziałek premier Johnson sugerował, że “z odrobiną szczęścia” porozumienie będzie można osiągnąć w lipcu.

Kresy.pl / reuters.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply