Sąd skazał w środę byłego szefa CBA, koordynatora służb specjalnych i szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego oraz jego byłego zastępcę Macieja Wąsika na dwa lata bezwzględnego więzienia. Sprawę skomentowała Kancelaria Prezydenta. Na wcześniejszym etapie postępowania prezydent Andrzej Duda ułaskawił bowiem wspomnianych polityków.

Sprawa dotyczy tzw. “afery gruntowej”. Sąd Okręgowy w Warszawie orzekał w II instancji. Wymierzył kary po dwa lata więzienia dla Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, po roku więzienia dla dwóch pozostałych b. szefów CBA. Dodatkowo sąd orzekł wobec skazanych pięcioletnie zakazy zajmowania stanowisk publicznych. Jeden z trojga sędziów zgłosił do orzeczenia zdanie odrębne – na korzyść skazanych.

Sprawa byłych szefów CBA toczy się już niemal od 10 lat. W marcu 2015 r. Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał w I instancji byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika na 3 lata więzienia, uznając że przekroczyli uprawnienia i podjęli nielegalne działania operacyjne CBA podczas “afery gruntowej” w 2007 r. Na kary po 2,5 roku skazano wówczas dwóch innych byłych członków kierownictwa CBA.

Kamiński wyrażał wówczas opinię, że wyrok “godzi w elementarne poczucie sprawiedliwości, jest kuriozalny, rażąco niesprawiedliwy i niezrozumiały”.

Po ponad ośmiu latach sprawa wróciła na wokandę. Miało to związek z czerwcowym orzeczeniem Sądu Najwyższego. SN uchylił umorzenie sprawy b. szefów CBA dokonane jeszcze w marcu 2016 r. przez Sąd Okręgowy w Warszawie w związku z zastosowanym przez prezydenta Andrzeja Dudę prawem łaski wobec nieprawomocnie skazanych b. szefów CBA. Wówczas sprawę przekazano do ponownego rozpoznania przez Sąd Okręgowy.

Przeczytaj: Siemoniak: CBA zostanie zlikwidowane

Do sprawy środowego wyroku odniosła się Kancelaria Prezydenta. “W ocenie Kancelarii Prezydenta Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik są ułaskawieni; ułaskawienie jest ważne i w mocy prawnej” – oświadczyła prezydencka minister Małgorzata Paprocka.

Wskazała, że orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego potwierdza prawo prezydenta do zastosowania prawa łaski na tym etapie, na którym zostało ono podjęte w sprawie Kamińskiego i Wąsika.

“Sąd Najwyższy nie ma żadnej podstawy prawnej do badania wykonania prerogatywy przez prezydenta RP” – dodała.

Paprocka była dopytywana, jak w takim razie należy traktować środowy wyrok SO. Odpowiedziała, że jest to pytanie do sądu. “Natomiast panowie w świetle art. 139 konstytucji są ułaskawieni” – oświadczyła prezydencka minister.

Zobacz także: Burza wokół kolejnych kroków Bodnara. Prokuratorzy zarzucają mu działanie niezgodne z prawem

wnp.pl / businessinsider.com.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply