Mamy już wykonane 120 km zapory na granicy z Białorusią – poinformował na Twitterze wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.
Prace prowadzone są jednocześnie na kilku odcinkach granicy. Kolejne elementy ogrodzenia powstają między innymi na terenie podległym placówkom Straży Granicznej w Kuźnicy, Mielniku, Narewce, Michałowie oraz Białowieży.
Powstało już 90 proc. drogi technicznej wzdłuż bariery. 2 czerwca Maciej Wąsik przekazał, że mamy już wykonane 120 km zapory na granicy z Białorusią. „Tak jak zakładaliśmy, prace budowlane powinny zakończyć się do końca miesiąca” – poinformował wiceszef MSWiA. Na swoim profilu na Twitterze udostępnił także najnowsze zdjęcia z budowy.
Mamy już wykonane 120 km zapory na granicy z Białorusią.
Tak, jak zakładaliśmy, prace budowlane powinny zakończyć się do końca miesiąca!#Zapora#StrazGraniczna pic.twitter.com/WcYd214irw— Maciej Wąsik ?? (@WasikMaciej) June 2, 2022
Jak pisaliśmy, na początku roku Straż Graniczna informowała, że zakończenie budowy muru na polsko-białoruskiej granicy przewidywane jest na czerwiec 2022 roku.
Przypomnijmy, że w październiku 2021 roku rząd przyjął projekt ustawy ws. budowy zapory na granicy z Białorusią. Zakładał on stworzenie solidnej, wysokiej zapory, wyposażonej m.in. w system monitoringu oraz detekcji ruchu. Skutki finansowe związane z budową bariery oszacowano na 1,615 mld złotych, w tym 1,5 mld na budowę fizycznej bariery oraz 115 mln zł na urządzenia techniczne (perymetria). Ustawa weszła w życie z końcem października ubiegłego roku. Na jej mocy powołano pełnomocnika do spraw budowy zapory oraz zespół do spraw przygotowania realizacji zabezpieczenia granicy państwowej.
Przeczytaj: Kaczyński: Podjęliśmy decyzję o budowie trwałej zapory wzdłuż granicy polsko-białoruskiej
Dodajmy, że zgodnie z założeniami nowej ustawy, do inwestycji nie będą stosowane przepisy odrębne, w tym m.in. prawa budowlanego, prawa wodnego, prawa ochrony środowiska oraz przepisów o udostępnianiu informacji o środowisku, przepisów o ochronie gruntów rolnych i leśnych oraz środowiskowych.
Bariera będzie miała ponad pięć metrów wysokości. Całość będzie zwieńczona zasiekami z drutu kolczastego. Pod zaporą nie będzie się też można przekopać, bo od razu skończy się to interwencją polskich służb. Perymetria zapewniać ma precyzyjny sygnał i obecność Straży Granicznej w ciągu 5-10 minut.
Komisja Europejska chce wiedzieć czy budowa ogrodzenia wzdłuż granicy polsko-białoruskiej jest zgodna z prawem środowiskowym UE i wysłała na pod koniec kwietnia br. w tej sprawie list do polskich władz. Z kolei lewicowo-liberalni eurodeputowani żądają wszczęcia procedury przeciwnaruszeniowej w związku z budową tego ogrodzenia.
Czytaj: Białoruskie służby obrzuciły kamieniami polską Straż Graniczną
Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!