Przygotowujemy przepisy dot. zaostrzenia kar za napaść na funkcjonariuszy policji i za ich znieważanie – powiedział w piątek na konferencji prasowej szef MSWiA Mariusz Kamiński. Dodał, że resort przygotowuje też przepisy chroniące funkcjonariuszy przed pomówieniami przestępców.

Kamiński przywołał statystyki, które pokazują, że coraz częściej dochodzi do czynnych napaści na funkcjonariuszy. Szef MSWiA zapowiedział, że przewidziana jest nowelizacja przepisów w tym zakresie.

CZYTAJ TAKŻE: Wzrost liczby wakatów w policji

Przeczytaj również: Policja kupuje armatki wodne za 20 mln złotych

Nie może być sytuacji, że polecenia wydawane przez policjanta w trakcie wykonywanych czynności służbowych nie są respektowane – mówił Kamiński.

Przygotowujemy też przepisy dotyczące zaostrzenia kar za czynną napaść na funkcjonariuszy policji i za znieważanie funkcjonariuszy, a także przepisy, które będą chroniły funkcjonariuszy przed pomówieniami przestępców – podkreślił minister.

Kamiński poruszył także temat zmian w policji oraz przyjętego projektu ustawy, znoszącego wymóg ukończenia 55 lat przy przejściu na emeryturę funkcjonariuszy.

Policjanci niezwykle ciężko pracują i ten zawód musi być atrakcyjny, też dla młodych ludzi, którzy będą dokonywali wyboru drogi życiowej, więc znieśliśmy ten wymóg. Takie było też oczekiwanie funkcjonariuszy, związków zawodowych, z którymi zawarliśmy porozumienie w tym zakresie – stwierdził Kamiński.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: RPO: Służba Więzienna dostała niemal nieograniczone prawo do „rażenia nieposłusznych prądem”

Przeczytaj również: Areszt za nieposłuszeństwo. Nowelizacja do specustawy dot. walki z koronawirusem

Ocenił, że zmiany te mogą powodować „pewne straty dla policji”, dlatego resort stworzył założenia i ma gotowe projekty ustaw dot. specjalnego dodatku motywacyjnego dla funkcjonariuszy.

Kamiński odniósł się również do policyjnych pensji. Uposażenia funkcjonariuszy są ważne. One muszą być podstawową troską ministra i rządu, tak żeby funkcjonariusze, a zwłaszcza ich rodziny miały poczucie pewnej satysfakcji materialnej – zaznaczył Kamiński – Już od 1 stycznia 2020 wejdzie w życie kolejna podwyżka. To będzie 500 zł na każdy etat funkcjonariusza. Te pieniądze są już zapisane w budżecie – dodał szef MSWiA.

Kresy.pl / infosecurity24.pl / polskieradio.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz