W ciągu trzech miesięcy liczba wakatów w Policji wzrosła o 2404 – informują policyjni związkowcy z województwa wielkopolskiego. Na koniec  31 grudnia 2019 roku brakowało 4461 funkcjonariuszy, natomiast obecnie brakuje ich już  6865.

Dzięki danym otrzymanym w trybie dostępu do informacji publicznej przedstawiamy sytuację kadrową Policji na dzień 1 kwietnia 2020 roku, w okresie gdy w kraju panuje koronawirus a policjanci codziennie narażają życie i zdrowie – informują na oficjalnej stronie internetowej policyjni związkowcy z Wielkopolski.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

CZYTAJ TAKŻE: Do tej pory policja wystawiła już prawie 10 tys. mandatów za nieprzestrzeganie obostrzeń

Dotychczas w 2020 roku do służby przyjęto 691 funkcjonariuszy, zwolniono natomiast 2991. W samym marcu odeszło 2242 funkcjonariuszy. W styczniu 27, w lutym 543. Na momemt uzyskania danych związkowcy wykazali liczbę odejść w kwietniu wynoszącą 179.

Zgodnie z danymi z 1 kwietnia 2019 roku, w całej Polsce mundurowych wakatów w Policji było 5670. Jak poinformowała w zeszłym roku Komenda Główna Policji, od 1 stycznia do 1 kwietnia 2019 roku, z formacji deszło 2145 policjantów, a 75 zrezygnowało w trakcie szkolenia podstawowego.

Najwięcej nieobsadzonych stanowisk w Policji znajduje się w województwie zachodniopomorskim – 603 wakaty, co stanowi niecałe 13% ogółu. Kolejne miejsce zajmuje Komenda Stołeczna Policji z 1206 wakatami (ok. 12%). Na podium znalazło się także województwo lubuskie – tam liczba wakató wynosi 307, czyli niewiele ponad 11%.

W Centralny Poddodziale Kontrterrorystycznym Policji jest aż 49 wakatów, co stanowi niemal 22% stanu osobowego formacji. Również szkoły policyjne w Słupsku (26 wakatów – niemal 15%) oraz w Szczytnie (35 wakatów – niewiele ponad 14%) cierpią na poważne braki kadrowe. Warto wspomnieć także sytuację w Centralnym Biurze Śledczym Policji. Brakuje tam 178 funkcjonariuszy, co stanowi ok. 9% stanu osobowego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Policja kupuje armatki wodne za 20 mln złotych

Przeczytaj również: Areszt za nieposłuszeństwo. Nowelizacja do specustawy dot. walki z koronawirusem

W 2019 roku Rzeczpospolita informowała, że nawet 10 tys. policjantów w latach 2020-2021 może zrzucić mudnur, w związku z wysłużeniem wystarczającej ilości czasu, co uprawnia ich do najwyższych uprawnień emerytalnych, czyli pobierania emerytury w wysokości 75 proc. uposażenia.

Należy mieć tylko nadzieję, że w związku z podwyżkami, stabilnością finansową gwarantowaną przez państwo, po zakończeniu okresu epidemi koronawirusa sytuacja kadrowa w Policji będzie wracała powoli do normy. Jeżeli jedank okres ten przedłuży się do jesieni br.(…) to zapewne liczba wakatów się zwiększy, a gdyby nawet liczba kandydatów do służby znacznie wzrosła, to powstaje pytanie czy szkoły Policji będą wydolne, gdyż równolegle należy też prowadzić szkolenia specjalistyczne. Powrót do sytuacji gdy poziom wakatów zmniejszy się poniżej 4 tysięcy będzie możliwy prawdopodobnie na przestrzenia 2021 – 2020 rok – piszą na swojej stronie internetowej związkowcy z Wielkopolski.

Związkowcy przypominają również o zmianach w ustawie o Policji, które „pozwolą na pozostanie w służbie na kolejna kilka lat funkcjonariuszy z długim stażem, których jest kilkanaście tysięcy”. Zgodnie z zapowiedziami kierownictwa MSWiA, resort zamierza wprowadzić „świadczenie motywacyjne dla funkcjonariuszy ze stażem powyżej 25 lat”. Przepisy dotyczące tego świadczenia pojawiły się w projekcie „superustawy”, który resort opublikował na początku marca br. Prace nad dokumentem, do którego policyjni związkowcy mieli sporo uwag, w obliczu pandemii na pewno się jednak wydłużą.

Kresy.pl / nszzpwlkp.pl / infosecurity24.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz