Ambasador Ukrainy: Polska zgodziła się na odnowienie pomników UPA

Ambasador Andrij Deszczycia potwierdził, że przedstawiciele prezydenta Dudy obiecali Ukraińcom odbudowę pomników UPA w Polsce. Wcześniej Kancelaria Prezydenta zaprzeczała, że doszło do takiego uzgodnienia.

Podczas spotkania Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów RP i Ukrainy w Krakowie strona polska obiecała ukraińskiej delegacji odnowienie zniszczonych miejsc pamięci o UPA w Polsce – wynika z wywiadu ambasadora Ukrainy w Polsce Andrija Deszczyci dla agencji Ukrinform, który został opublikowany we wtorek na stronie internetowej agencji.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

180 PLN    (0.81%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

– W mediach pojawiła się informacja, że jednym z osiągnięć tego spotkania było postanowienie o wznowieniu prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na Ukrainie. Ale tak naprawę była to tylko jedna ze spraw, które uzgodniono przez obie strony we wspólnym oświadczeniu. Oprócz tego osiągnięto porozumienie w sprawach odnowienia ukraińskich miejsc pamięci na terytorium Polski, które stały się celami aktów wandalizmu od 2014 roku. – mówił ambasador doprecyzowując, że na spotkaniu uzgodniono odnowienie wszystkich z nich. – Było splądrowanych około 7 obiektów, rozmawialiśmy o wszystkich z nich, ich odnowienie będzie odbywało się krok po kroku, z uwzględnieniem specyfiki każdego konkretnego wypadku i wszystkich prawnych procedur.

Kresy.pl już w poniedziałek odnotowały wypowiedź wiceszefa kancelarii prezydenta Ukrainy Konstiantyna Jelisejewa, przewodniczącego ukraińskiej delegacji podczas piątkowych rozmów w Krakowie, który twierdził, że przedstawiciele prezydenta Dudy obiecali Ukraińcom odbudowę zniszczonych pomników UPA w Polsce.

Polska strona zapewniła nas, że będzie pracować nad tym, aby te miejsca pamięci były odnowione i do momentu ich legalizacji pozostaje status quo. – mówił Jelisejew dziennikarzowi stacji ICTV. Według komentarza stacji miała to być cena za zgodę na wznowienie polskich prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na Ukrainie.

W odpowiedzi na nasze zapytanie, Kancelaria Prezydenta nie odniosła się do wypowiedzi Jelisejewa, odsyłając do oficjalnego komunikatu prasowego ws. spotkania w Krakowie. Przypomnijmy, że w oficjalnych komunikatach, zarówno polskim jak i ukraińskim, wydanych po spotkaniu w Krakowie, nie poruszono sprawy pomników UPA na terenie Polski.

W komunikacie strony polskiej poinformowano m.in, że obie strony „uzgodniły, że podejmą współpracę z odpowiednimi władzami lokalnymi na rzecz realizacji wspólnego interesu”. Nieco inaczej brzmi jednak cytowany punkt w relacji ukraińskiej. Według komunikatu opublikowanego na stronach kancelarii Petra Poroszenki, „strony ukraińska i polska zgodziły się współpracować z odpowiednimi, lokalnymi organami władzy w celu rozwiązania kwestii, które stanowią obopólny interes”. Pomnik UPA w Hruszowicach został rozebrany właśnie na podstawie decyzji lokalnych władz.

Jak podawał portal prawy.pl, Kancelaria Prezydenta zapewniała, iż na spotkaniu w Krakowie nie było innych uzgodnień poza tymi, o których napisano we wspólnym oświadczeniu.

Przypomnijmy, że wszystkie przywoływane przez ukraiński IPN przypadki uszkodzenia bądź zniszczenia „ukraińskich miejsc pamięci” na terenie Polski dotyczyły upamiętnień Ukraińskiej Powstańczej Armii.

CZYTAJ TAKŻE: Prof. Szwagrzyk: nigdy nie będzie zgody na pomniki UPA w Polsce [+VIDEO]

Kresy.pl / Ukrinform

18 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. ProPatria
  ProPatria :

  Myślałem, że to abstrakcja jak Beresteczko przewidywał parę tygodni temu, że pisiory się na to zgodzą. Nie wierzyłem też w oświadczenie banderowca jelisejewa, chociaż oni zawsze pierwsi ogłaszali nieudolne posunięcia pis (np. w grudniu 2015 w kwestii swapu 1 mld. Euro przez maliniaka czy zapowiedzi wizyty tegoż w grudniu na upainie). Jednakże zmuszenie polskojęzycznych do ustąpienia w tej sprawie jest HAŃBĄ na skalę światowa !!! Czy jakikolwiek kraj upadł tak nisko by budować i pielęgnować miejsca upamiętniające bestialskich morderców obywateli tego państwa ??? Nawet republiki bananowe tak nisko nie upadły. pis nie tylko dopuścił się HAŃBY na Narodzie polskim na niespotykaną skalę, odarł go ostatecznie z resztek godności, dumy, honoru. Musimy brać sprawy w swoje ręce, nie mamy wyjścia. U nas nie ma na kogo głosować. W przeciwnym wypadku kolejne (nie)rządy-mniejsze zło zrobią z nas ściery dla rezuńskiej swołoczy. Po tej hańbie już nie będzie dzicz stepowa na nas pluła. Teraz nasra i rozetrze..

  • Laszka
   Laszka :

   @ProPatria

   Maly promyk nadziei daje mi sformulowanie:
   „Było splądrowanych około 7 obiektów, rozmawialiśmy o wszystkich z nich, ich odnowienie będzie odbywało się krok po kroku, z uwzględnieniem specyfiki każdego konkretnego wypadku i wszystkich prawnych procedur”

   A prawne procedury w Polsce nie pozwalaja na czczenie bandytow (choc jeszcze nie banderowskich), ale jesli rozebrac mozna bylo zgodnie z prawem, to chyba nie bedzie mozna zgodnie z prawem znowu postawic?

   Moze to tylko taki wybieg, majacy udobruchac upaine.

   Ale Ludzie powinni wiedziec, na kogo w przyszlosci nie glosowac.

   W koncu musza Polacy dojsc do wladzy.

   Zainteresujcie sie co Jerzy Zieba robi, posel Kukiz 15 Sachajko.. Telewizja niezalezna NTV. Od stycznia ma powstac Portal dla Polakow. Trzeba sie zorganizowac, zeby te .Nowoczesne POPISy pogonic.

   Ostatnie sprawy ze szczepionkami, wirusy kazace wladzom zabijac zwierzeta. Trucie Polakow przez opryski, chemitrails. To pograzy PIS. Jest tego duzo, duzo w kierunku genetyki, archeologii sie dzieje. Dr. Franc Zalewski mowi bardzo interesujace rzeczy. Cos sie dzieje. Slowianski Kolowrot ruszyl i pomalu mieli przestrzen.

   POBUDKA POLACY.

   I odklamujemy pozdrowienia naszych praojcow, zabrane i zbeszczeszcone przez banderowcow.

   Slawa nam!!!!!

   Pozdrowienie ojcow ukradli nam stworzeni przez Niemcow Ukraicy, a Symbole ojcow sami Niemcy wykorzystali.

   https://slowianskibestiariusz.pl/symbole/kolowrot/

 2. zefir
  zefir :

  Ambasador Deszczyca potwierdził,że przedstawiciele prezydenta Dudy obiecali Ukraińcom odbudowę pomników UPA w Polsce. Gdyby nawet tak było,to taki Szczerski i jego delegacja,to jeszcze nie „Polska zgodziła się”.Cała Kancelaria Prezydenta,to tylko organ pomocniczy PAD-a i kompetencji władczo-decyzyjnych nie posiada.Gdyby Prezydent RP potwierdził informacje Deszczycy,dałby jasny sygnał do odwrotu Polaków od poparcia PAD-a. Swoją drogą JE bandero-Deszczyca świetnie Szczerskiego i polską delegację w ciula robi.Deszczyca objaśnił bowiem,że ambasadorami odnowienia i legalizacji pomników banderowców w Polsce jest kancelaryjny naiwniak Szczerski i cała prezydencka delegacja,niewątpliwie cieniem rzutująca na PAD-a.Rodzi się więc pytanie:czy to zarysowane credo polityki Szczerskiego umacnia jego kandydaturę na miejsce Waszczyka?

  • Laszka
   Laszka :

   @zefir

   I tego wlasnie sie obawiam, ze Szczerski zastapi Waszczykowskiego, ktory teraz nareszcie robi to co powinien robic polski Minister. (choc oczywiscie nie o obrone Waszczykowskiego mi choszi, bo on sie ewidentnie nie sprawdzil- jak zreszta wiekszosc PISministerow)

  • Laszka
   Laszka :

   @jazmig

   Smiem sie niezgodzic, ze za ekshumacje sprzedal. Jego ten temat nie interesuje, jesli juz to oddal bezwarunkowo.

   Ale pytanie, czy on tu moze decydowac i jesli juz to jak? Przez nakaz?

   Bo skoro lokalne samorzady legalnie cos rozebraly, to znaczy, ze to bylo nielegalne, mysle, ze Prezydent nie ma takich mozliwosci prawnych, zeby to przeprowadzic. A rzad? Odwaza sie? Nie wiem.

   Ale nienadarmo wstrzymuja projekt ustawy Kukiz15 o zrownaniu Banderyzmu z nazizmem i stalinizmem, i po tym jak Fama poszla, ze to Prezydent wstrzymal ostatnio, cos moze byc na rzeczy. Ale mysle, ze sie przeliczy. „Gorale” ze wzgorz maja duza wladze, ale w Polsce jeszcze jest troche Polakow. Prezydent i PIS kopia sobie sami groby.

   • Kojoto
    Kojoto :

    Laszka – „w Polsce jeszcze jest troche Polakow.” – Coraz więcej Polaków, mam wrażenie, że budzą się ludzie którzy dotychczas nie wierzyli w jakiekolwiek zmiany, oby jednak nie dali się zwieść właśnie PiSowi. Postawa charakterystyczna dla PiS w ważnych dla Polski sprawach zawiera się w tym zdaniu: „W odpowiedzi na nasze zapytanie, Kancelaria Prezydenta nie odniosła się do wypowiedzi Jelisejewa, odsyłając do oficjalnego komunikatu prasowego.”

  • jwu
   jwu :

   Podejrzewam ,że w grę wchodzi coś poważniejszego niż ekshumacje ? Bo nie przypominam sobie ,by podczas którejś z jego oficjalnych wizyt na Ukrainie ,składał wieniec ,lub zapalił znicz w miejscu upamiętnienia ludobójstwa wołyńskiego.A do tego nie objął patronatem honorowym ostatniej rocznicy rzezi wołyńskiej.

 3. Gaetano
  Gaetano :

  Stanie się tak, jak już zostało to napisane przeze mnie wcześniej, że ci zaprzańcy w końcu i tak ulegną przed ukrowską czernią i jak zwykle tchórzliwie podkulą ogon. Polskojęzyczni mają gdzieś tzw. Suwerena, o którym pamiętają zawsze najmocniej podczas kampanii wyborczej i realizują swoją chorą wizję państwa, która nas wyniszcza.
  Jeśli to okaże się prawdą, to jest to wyjątkowo potworna hańba, zbrodnia przeciwko garstce ocalałych i ofiarom ludobójstwa. Ewentualna zgoda na budowę satanistycznych obelisków ku czci rezuńskich zwyrodnialców, jakich nie znał świat, nie mieści się normalnemu człowiekowi w głowie. Obawiam się, że społeczność lokalna może nie być na tyle silna, by temu zapobiec i potrzebuje wsparcia.
  Widać płaszczka maliniak robi przygotówkę pod poddańczą wizytę w bander-kijowie.

  • Laszka
   Laszka :

   @Gaetano

   Ja nawet najgorszemu wrogowi zle nie zycze. (ze wzgledu na samoobrone, bo co zyczysz innemu to do ciebie wraca)

   Z tego powodu, zycze osobie zajmujacej Palac Prezydencki, zeby ja Ukraincy z „pelnymi honorami”, na ktore osoba zajmujaca palac prezydencko zasluguje, podczas wizyty w banderlandii przyjeli.