Wiceprezes IPN ujawnił, że 19. czerwca we Lwowie odbędą się polsko-ukraińskie rozmowy dotyczące trudnych kwestii związanych z upamiętnieniami po obu stronach granicy.

Wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk będąc dzisiaj gościem Wiadomości TVP odniósł się do zablokowania przez ukraińskie władze prac poszukiwawczo-archeologicznych specjalistów IPN na Ukrainie. Nazwał to bardzo smutną wiadomością; uznał, że strona ukraińska postąpiła w niespodziewany i krzywdzący sposób. Jego zdaniem rozbiórka nielegalnego pomnika UPA w Hruszowicach nie może być uzasadnieniem dla takiego kroku.

Trudność największa polega na tym, że Ukraińcy usiłują zestawić wszystkie polskie upamiętnienia, które są na terenie Ukrainy z tymi, najczęściej nielegalnymi, które są na terenie państwa polskiego. Na to zgody z naszej strony być nie może. Nie ma żadnego przepisu i nigdy nie będzie, w którym państwo polskie wyraża zgodę na to, żeby na terenie Polski honorować poprzez upamiętnienia, poprzez pomniki, formacje na rękach których mamy krew Polaków. Nie może być takiej sytuacji jak w Hruszowicach, kiedy cześć oddaje się sotniom UPA, które mordowały Polaków. – mówił wiceprezes IPN.

Odnośnie głośnej ostatnio sprawy nadania ulicy w Kijowie imienia Romana Szuchewycza, prof. Szwagrzyk powiedział, że strona polska nie ma wpływu na to, jaką politykę historyczną prowadzi Ukraina, jednak należy z naszej strony mówić wyraźnie: bohaterowie Ukrainy nie są i nigdy nie będą bohaterami państwa polskiego ze względu na swoją działalność wymierzoną w Polaków i wkrótce po niej.

Wiceprezes IPN podkreślił, jak bardzo ważne jest bezzwłoczne zajęcie się poszukiwaniami polskich dołów śmierci na Ukrainie. Odchodzą ostatni świadkowie a ich udział w identyfikowaniu dołów śmierci jest bezcenny w przypadku braku dokumentów. Prof. Szwagrzyk przypomniał, że w ubiegłym roku w IPN powołano w Biurze Poszukiwań i Identyfikacji specjalny Wydział Kresowy, który zajmuje się poszukiwaniem miejsc pochówków polskich ofiar na Kresach.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Problem czasu jest związany także z tzw. czarną archeologią, która na terenie Ukrainy jest zjawiskiem powszechnym. To oznacza, że w bardzo wielu miejscach prowadzone są prace nielegalne przez poszukiwaczy bursztynu, przez tych, którzy rozkopują polskie groby w poszukiwaniu artefaktów, które następnie ulegają spieniężeniu. Ta sytuacja musi ulec zmianie. – mówił.

Prof. Szwagrzyk uznał, że sytuacja wymaga wyjaśnienia. Powiedział, że na 19. czerwca zaplanowano rozmowy we Lwowie, na których kwestie sporne muszą być wyjaśnione.

Wiem jedno – musimy rozmawiać. Bez względu na to, jak trudne argumenty będą padały i czy po drugiej stronie mamy partnera czy też tylko kogoś, kto chce usiąść do stołu a i tak będzie prowadził swoją politykę. – mówił Szwagrzyk.

 

Kresy.pl / TVP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    jaro7 :

    Nie wierzę.Kaczor tez gadał że z takimi „bohaterami’ upaina do UE nie wejdzie a na ostatnim spotkaniu banderofili z upaińcami powiedział jeden z nich Malicki ze ich bohaterowie to ich sprawa.Profesorze jak będzie trzeba to pana usuną,wsadza swojego przydupasa i on zatwierdzi.Zobaczymy czy beda chcieli legalizować pomniki tych bandziorów z upa?