Część ukraińskich ekspertów twierdzi, że mleczne i mięsne produkty z importu wypierają z rynku towary rodzimej produkcji, przytoczyła w środę agencja informacyjna UNIAN.

W wyniku nasycenia rynku ukraińskiego tanimi produktami z importu, przy jednoczesnym ograniczeniu podaży krajowej i wzroście cen produktów ukraińskich producentów rolnych część z nich staje niekonkurencyjna wobec producentów zagranicznych. Eksperci ds. rolnictwa w komentarzach dla UNIAN stwierdzili, że dziś najbardziej zagrożone wyparciem z ukraińskich sklepow są rodzime produkty mleczne i zwierzęce, a także owoce i warzywa ukraińskiej produkcji.

Według szefowej organizacji społecznej „Dialog Agropolityczny – Rada Agrarna” Inny Mieitelewiej ukraińskie mleko przegrywa z mlekiem zagranicznym z wielu powodów. „Zmniejszenie produkcji na Ukrainie, konkurencyjne ceny produktów z importu, spadek siły nabywczej ludności – efektem tego wszystkiego jest wzrost obecności importowanych produktów mlecznych lub składników w sklepach” – działaczka stwierdziła w komentarzu dla UNIAN.

Agencja podkreśla, że kosztowność mleka przekłada się wzrost cen ukraińskiego nabiału i produktów z zawartością mleka.

Z kolei szefowa Ukraińskiego Związku Producentów Rolnych Wiktoria Bieriezkina twierdzi, że jeśli obecna tendencja się utrzyma, oprócz przemysłu mleczarskiego, także ukraińskim owocom, warzywom i produktom pochodzenia zwierzęcego może grozić wyparcie z ukraińskich supermarketów.

„W tych kategoriach nadal będziemy obserwować spadek [udziału w rynku], jeśli państwo nie zwróci na to uwagi i nie zapewni rolnikom dopłat, jak w UE. Albo nie zatwierdzi inicjatyw legislacyjnych, które zmniejszą obciążenia podatkowe lub wprowadzą świadczenia dla ukriańskich rolników” – podkreśliła Bieriezkina.

Jeśli chodzi o wzrost importu warzyw i owoców, ukraińskim ekspertom chodzi nie tylko o świeże produkty, ale także o ich przetwory. Dziś półki ukraińskich sklepów zastawione są konserwami, jak twierdzi UNIAN – głównie z Polski. Według agencji są one tańsze od ukraińskich odpowiedników. Wyższe ceny ukraińskich produktów wynika zarówno z obiektywnych czynników ekonomicznych, jak i z faktu, że produkcja europejskich rolników jest bardziej zaawansowana technologicznie, co redukuje jej koszty.

Czytaj także: PiS nadal nie ujawnia listy firm, które sprowadzały ukraińskie zboże

unian.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply