PGNiG Upstream Norway czyli spółka należąca do grupy Orlen 50 proc. udziałów w leżącej na arktycznym Morzu Barentsa koncesji Polaris, która posłuży do zatłaczania i magazynowania dwutlenku węgla.

O transakcji między spółką polskiego koncernu naftowego a norweską firmą Horisont Energi poinformował PortalMorski.pl. Potentaci energetycy, w związku z politykom klimatyczną Unii Europejskiej, starają się wdrażać technologię wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla. Dobrym miejsce dla tego ostatniego są podmorskie struktury geologiczne. To obecnie główny sposób przechowywania CO2.

Według Orlenu pojemność koncesji Polaris, przypadająca na udział PGNiG Upstream Norway, jest szacowana łącznie na okokoło 100 milionów ton CO2. W tym kontekście polski koncern ocenia, że będzie mógł używać koncesji przez okres 12-25 lat. Koncern chce w ten sposób ograniczyć saldo emisji ze swoich instalacji o 25 proc., co będzie miało wymierne znaczenie finansowe. Tym większe, że Orlen chcesz te oferować magazynowanie szkodliwego związku chemicznego powstającego przy okazji spalania paliw kopalnych także innym podmiotom.

Aby zwiększyć swój potencjał w dziedzinie magazynowania Orlen zbuduje też specjalną instalację portową mającą umożliwiać ładowanie CO2 na statki transportujace je następnie do miejsc składowania takich, jak nowa koncesja.

Czytaj także: Orlen testuje pierwszą w Polsce lokomotywę wodorową

portalmorski.pl/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply