Wiceprzewodniczący Przejściowej Rady Suwerennej Sudanu gen. Mohamed Hamdan Dagalo zagroził, że do Europy mogą ruszyć masy Sudańczyków.

"Europa i Stany zjednoczone nie mają innego wyboru jak wesprzeć nowy rząd, by uniknąć kryzysu migracyjnego" - słowa wypowiedziane w środę przez gen. Dagalo przytoczył portal Middle East Monitor. Sudański generał nie ukrywał przy tym politycznych motywów swojego wystąpienia przypominając, że to właśnie żołnierze strzegą granic Sudanu, tymczasem sudańska armia stała się niedawno celem krytyki elit zachodnich za próbę przeprowadzenia zamachu stanu.

We październiku przewodniczący Przejściowej Rady Suwerennej gen. Abd al-Fattah al-Burhan dokonał aresztowania Abdalli Hamdoka i próbował przejąć pełnię władzy w ręce wojskowych. Jednak uliczne protesty zwolenników Hamdoka oraz krytyka innych państw doprowadziły do uwolnienia premiera i ponownego objęcia przez niego obowiązków na mocy nowego porozumienia między wojskiem a cywilami z dotychczasowego rządu.


Rosja zgromadziła ponad 94 000 żołnierzy w pobliżu granic Ukrainy i może przygotowywać się do ofensywy wojskowej na dużą skalę pod koniec stycznia, powiedział w piątek parlamentowi minister obrony Ukrainy, powołując się na raporty wywiadu - przekazała agencja prasowa Reutera. (więcej…)


Francuski dziennik Libération pisze o aferze finansowej w instytucjach Unii Europejskiej z udziałem polityków Europejskiej Partii Ludowej. W zeszłym tygodniu gazeta oskarżyła prezesa Europejskiego Trybunału Obrachunkowego Klausa-Heinera Lehna o defraudację środków publicznych. (więcej…)


Nowe obostrzenia wprowadzone w Niemczech zakładają, że osoby niezaszczepione nie będą mogły wchodzić na teren większości sklepów i obiektów rekreacyjnych. Niewykluczone też, że od lutego 2022 roku szczepienia w Niemczech będą obowiązkowe.

Ustępująca kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz jej następca Olaf Scholz spotkali się z liderami władz regionalnych, aby omówić temat obostrzeń, których wprowadzenie miałoby pomóc w walce z czwartą falą koronawirusa SARS-CoV-2.


Liderzy europejskich prawicowych partii spotkali się w sobotę w Warszawie, aby porozmawiać o tym, jak mogą współpracować na rzecz zmian w Unii Europejskiej - poinformowało AP News. (więcej…)


Amerykański Departament Skarbu poszerzył listę Białorusinów i białoruskich organizacji objętych sankcjami. Jedną z osób wpisanych na listę jest syn Aleksandra Łukaszenki, Dmitrij.

Departament Skarbu USA poinformował w czwartek o nałożeniu sankcji na kolejnych 20 osób oraz 12 podmiotów z Białorusi. Jak wskazano w komunikacie, jest to odpowiedź na "rażące lekceważenie przez reżim Łukaszenki norm międzynarodowych i dobra własnych obywateli".

"Wyznaczone dziś osoby umożliwiły reżimowi przemyt migrantów do Unii Europejskiej (UE), brały udział w trwającym łamaniu praw człowieka i demokracji oraz wspierały finansowo reżim" - czytamy.


Cenisz naszą pracę?

Doceń ją

Pin It on Pinterest