Odkryto nowe złoże gazu w Polsce

Jedna ze spółek PKN Orlen odkryła duże złoże gazu na Podkarpaciu. Jego eksploatacja może trwać nawet przez dziesięć lat.

Duże złoże odkryto pod odwiertem Bystrowice-OU1 przeprowadzonym przez spółkę Orlen Upstream, poinformował w środę portal Interia. Wydobywalne zasoby w tym złożu to według oceny spółki około 2 mld sześciennych gazu. Wysoka jest jednak zawartość metanu, przekraczając 98%.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Wydobycie ze złoża może trwać ok. 10 lat. Natomiast zasoby geologiczne koncesji PKN Orlen na Podkarpaciu szacowane są na ok. 10 mld metrów sześc. Dokładne dane będzie można podać po opróbowaniu i przeprowadzeniu testów produkcyjnych wszystkich horyzontów gazonośnych” – portal cytuje komunikat spółki. Zgodnie z komunikatem prezesa koncernu Daniela Obajtka Orlen będzie prowadził dalsze wiercenia bowiem zwiększenie krajowego wydobycia jest jednym z jego priorytetów. Jak twierdzi Obajtek odwiert w Bystrowicach potwierdził, że Podkarpacie „należy nadal do bardzo perspektywicznych w obszarze poszukiwań gazu ziemnego w Polsce”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Jednak Orlen Upstream wydobywa już „błękitne paliwo” także ze złoża w Wielkopolsce oraz przygotowuje się do rozpoczęcia eksploatacji złoża w województwie kujawsko-pomorskim. Oba projekty są realizowane wspólnie z PGNiG. Oprócz tego Orlen Upstream wydobywa też gaz w Kanadzie.

Pisząc o złożu w Bystrowicach spółka informuje o przeprowadzonych na nim pracach – „W ostatnim tygodniu zakończono prace wiertnicze osiągając głębokość końcową 2165 metrów. Obecnie prowadzone są prace polegające na zamontowaniu uzbrojenia wgłębnego, by prowadzić eksploatację w sposób pozwalający na selektywne udostępnienie dwóch horyzontów jednocześnie”.

Czytaj także: Ukraina woli gaz ze Słowacji niż z Polski

interia.pl/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz