Premier Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu “Polskiemu Przeglądowi Dyplomatycznemu” w którym mówił o polityce zagranicznej swojego rządu.

Wywiad został opublikowany także w języku angielskim. Pytany o to w jaki sposób zabezpieczyć niepodległość państwa polskiego premier mówił o “efektywnym, ambitnym państwie, które będzie zdolne do wykorzystania swojego potencjału ekonomicznego i militarnego, zdolnej administracji i międzynarodowych sojuszy do zapewnienia bezpieczeństwa i optymalnego otoczenia dla wzrostu”. Morawiecki podkreślił także, że po 1989 roku “polskie elity były zjednoczone w swoim przekonaniu, że racją stanu Polski jest nasze członkostwo w UE i NATO. Całe szczęście te cele zostały osiągnięte”. Jak podkreślił “silny sojusz transatlantycki i członkostwo w UE pozostają dwoma filarami polskiego bezpieczeństwa, wzrostu i aktywności międzynarodowej”.

Morawiecki mówił też o Grupie Wyszehradzkiej i Trójmorzu jako politycznych projektach “stworzonych by wykorzystać potencjał regionu”, który według niego jest “najszybciej rozwijającym się regionem w całej Europie”. Inicjatywy te mają też potwierdzać “efektywność” polityki zagranicznej jego rządu oraz zdolność do “gry zespołowej”. Wskazywał tu przykład zablokowania przez państwa Grupy Wyszehradzkiej planu Komisji Europejskiej przymusowej “relokacji” nielegalnych imigrantów.

Morawiecki stwierdził też, że jego rząd tworzy “jeden z najbardziej nowoczesnych i efektywnych systemów podatkowych na świecie” i stawiał go za wzór dla innych państw. Opisując arenę światową premier Polski stwierdził, że “problemy ekonomiczne prowadzą do napięć”, a wśród nich wymienił konflikt między USA a Chinami, który tłumaczył, zgodnie z narracją amerykańską “nierównowagą w handlu między Stanami Zjednoczonymi a Chinami”.

Pytany o znaczenie suwerenności państwowej Morawiecki opisał ją jako “prawo do kształtowania własnego losu”. Zaznaczył, że Polacy nie skorzystali na dwóch pierwszych rewolucjach przemysłowych ponieważ nie mieli własnego państwa. “Niepodległe państwo jest zawsze najlepszym wehikułem modernizacji. To jedyny system, który może wziąć odpowiedzialność za wszystkich obywateli. Żadne imperium nie daje priorytetu dobrobytowi mieszkańców podbitej krainy” – stwierdził premier.

Odnosząc się do pytania o propozycję prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który mówił o konieczności przeniesienia suwerenności na poziom Unii Europejskiej, Morawiecki powiedział – “Prezydent Macron zdecydowanie ma rację zwłaszcza jeśli chodzi o współpracę technologiczną, handlową i w badaniach kosmicznych. Z różnych powodów żaden kraj UE nie jest w stanie zbudować od podstaw firmy technologicznej, która mogłaby rywalizować z Google czy Amazonem. Jeśli jednak niepotrzebne bariery rozwoju zostaną odrzucone polska czy francuska firma mogłaby rozwijać się w UE do tego stopnia, że ostatecznie mogłaby konkurować ze światowymi gigantami. W świecie cyfrowych monopoli pozycja negocjacyjna Komisji Europejskiej jest silniejsza niż każdego członka UE”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jednocześnie premier uznał nie widzi też “rychłego zagrożenia federalizacją” UE. Uznał też, że “demokratyzacja” Unii musi oznaczać przekazanie więcej władzy państwom członkowskim. Twierdził też, że z każdymi wyborami zwiększa się liczba rządów mających takie podejście.

Morawiecki zdystansował się od propozycji przyjęcia waluty euro przez Polskę twierdząc, że mogłoby ono “spowolnić proces naszego rozwoju cywilizacyjnego, a nawet go zahamować”, wskazywał przy tym na Grecję.

Polski premier powiedział także, że “ze względu na tendencja demograficzne w Afryce i na Bliskim Wschodzie Europa po prostu nie może przyjąć polityki otwartych granic”. Dodał, że “znacząca większość migrantów przybywających do Europy w ostatnich latach to migranci ekonomiczni, nie uchodźcy uciekający przed wojną”. Wezwał do wzmocnienia ochrony zewnętrznych granic Unii Europejskiej i wsparcia rozwojowego dla państw z których przybywają migranci.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Mówiąc o relacjach między USA a Unią Europejską Morawiecki znów użył sformułowania o “rosnącej nierównowadze w handlu”. Za Amerykanami krytykował też zbyt niski poziom wydatków na obronność w państwach UE. Uznał przy tym, że “partnerstwo” między Unią a Amerykanami jest “fundamentalne dla obu stron”. “Polska zawsze starała się wzmocnić relacje transatlantyckie” – podkreślił polski premier.

Morawiecki powiedział również, że “Rosja jest groźna dla pokoju i stabilności”. Przedstawił też “oczywiste warunki powitania Rosji z powrotem wśród cywilizowanych narodów” – to “powstrzymywanie się od agresji wobec jej sąsiadów, przestrzeganie prawa międzynarodowego i zasad demokratycznego świata w stosunkach międzynarodowych”.

Czytaj także: Morawiecki tłumaczy się ze słów o “głupich ludziach”

ppd.pism.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply