Ministrowie transportu Polski, Czech, Słowacji i Węgier podpisali we wtorek deklarację zakładającą konieczność połączenia tych krajów linią kolei szybkich prędkości.

Ministrowie transportu państw Grupy Wyszehradzkiej spotkali się we wtorek w Bratysławie. Przedstawiciele czterech państw zgadzając się, że poziom finansowania inwestycji drogowych należy utrzymać, opowiedzieli się jednak za odciążeniem już istniejącej sieci drogowej. Wszystkie państw zainteresowane są rozwojem infrastruktury kolejowej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Minister transportu i budownictwa Słowacji Arpad Ersek ujawnił, że już teraz prowadzone są prace badawcze nad opłacalnością i uwarunkowaniami budowy nowego połączenia z Warszawy przez czeskie Brno, do Bratysławy i Budapesztu, w ramach którego pociągi poruszałyby się z prędkością do 300 km/h. Ersek uznał, że powstanie takiej kolei byłoby konkurencyjne wobec połączeń lotniczych, ale jej uruchomienie wymaga budowy nowego toru. Przedstawiciele rządów czterech państw podpisali w tej sprawie specjalną deklarację.

Minister innowacji Węgier Tamas Schanda uznał, że kluczowe dlatego typu inwestycji jest utrzymanie dotychczasowego poziomu funduszy przeznaczanych na inwestycje infrastrukturalne w przyszłym budżecie Unii Europejskiej. „Dla sektora gospodarczego i jego rozwoju niezbędny jest właśnie rozwój infrastruktury. Jest rzeczą nadzwyczaj ważną, aby dotąd skuteczne narzędzia, jak polityka spójności, nadal funkcjonowały” – słowa Schandy zacytował portal Business Insider.

Minister transportu Czech Vladimir Kremlik zapewnił, że budowa szybkiej kolei łączącej państwa Grupy Wyszehradzkiej będzie priorytetem dla władze jego kraju, które 1 lipca przejmują przewodnictwo w V4.

Czytaj także: Rozdrobnienie sceny politycznej Słowacji – nacjonaliści rosną w siłę

businessinsider.com.pl/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz