Z oświadczenia podpisanego przez ministrów infrastruktury Polski i Ukrainy wynika, że oba państwa będą dążyć do rozwiązania spornych kwestii dotyczących ograniczeń tranzytu kolejowego i przewozów drogowych.

Służba prasowa prezydenta RP poinformowała w poniedziałek, że 31 stycznia 2022 roku z inicjatywy Andrzeja Dudy i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego odbyło się spotkanie ministrów infrastruktury Polski – Andrzeja Adamczyka i Ukrainy – Ołeksandra Kubrakowa. Na spotkaniu byli obecni szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP Jakub Kumoch oraz szef Biura Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak. Spotkanie dotyczyło rozwiązaniu sporu o ograniczenia w tranzycie kolejowym i przewozach drogowych.

Spotkanie zakończyło się podpisaniem wspólnego oświadczenia, w którym poinformowano iż “strony doszły do porozumienia w sprawie jak najszybszego zniesienia ograniczeń tranzytowych towarowych przewozów kolejowych przez terytorium Ukrainy do Polski”.

Do 4 lutego strona ukraińska ma podać konkretną datę wznowienia polskiego tranzytu kolejowego przez terytorium Ukrainy.

Drugi punkt oświadczenia ministrów infrastruktury Polski i Ukrainy odnosi się do ukraińskiego postulatu zwiększenia liczby zezwoleń na wykonywanie międzynarodowych przewozów drogowych wydawanych przez Polskę ukraińskim przewoźnikom. Strony doszły do porozumienia w sprawie “znacznego” zwiększenia liczby tych zezwoleń. Szczegóły w tej sprawie (ilość dodatkowych zezwoleń i terminy ich przekazania) mają zostać ustalone przez komisję mieszaną do spraw międzynarodowych przewozów drogowych. Termin jej posiedzenia ma zostać ustalony do 5 lutego.

Strony porozumiały się też w sprawie opracowania do końca lutego br. wspólnej mapy drogowej w zakresie znacznego podniesienia przepustowości polsko–ukraińskich drogowych przejść granicznych.

Efektem spotkania jest również zapowiedź rozpoczęcia przeglądu punktów umowy o międzynarodowych przewozach drogowych zawartej między rządami Polski i Ukrainy w 1992 roku.

Jak podkreślono w oświadczeniu “wszystkie punkty wspólnego oświadczenia są zależne i powinny być realizowane w całości”.

Służba prasowa prezydenta RP poinformowała też o zainteresowaniu inwestycjami w ukraiński sektor petrochemiczny przez PGNiG i PKN Orlen oraz wspólną eksploatacją złóż metali kolorowych przez KGHM. Strony spotkania porozumiały się o wspieraniu współpracy PGNiG i PKN Orlen z NAK Naftohaz Ukraina w tym obszarze.

Rząd Ukrainy domaga się od Polski zwiększenia liczby zezwoleń transportowych dla ukraińskich przewoźników samochodowych ze 160 tys. do 200 tys. rocznie. Z kolei strona polska chce zniesienia trwającej od listopada ub. roku blokady tranzytu kolejowego przez Ukrainę, którą w ostatnim czasie strona ukraińska zaostrza.

Kresy.pl / prezydent.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    Porozumiały się, że sankcje ukraińskie zostaną zniesione, nie wiadomo tylko kiedy i na jakich warunkach. Polska już jednak wysyła broń i amunicje oraz śle pomoc, której brakuje dla biednych Polaków. Faszyści wszystkich krajów łączcie się! Polska chce wspierać potomków banderowców odpowiedzialnych za liczne zbrodnie na naszym narodzie. Na kogo głosować, gdy PiS i PO to takie samo dno.