Należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółki PIT-RADWAR i Wojskowe Zakłady Elektroniczne podpisały kolejne umowy z norweskim koncernem Kongsberg Defence & Arerospace (KDA) na wykonanie i dostawy dwóch Morskich Jednostek Rakietowych oraz serwisowanie i produkcję rakiet NSM.

Umowa na dwie Morskie Jednostki Rakietowe dla Marynarki Wojennej RP, podpisana przez PIT-RADWAR S.A. 26 października br., jest konsekwencją kontraktu zawartego 5 września 2023 r. pomiędzy Agencją Uzbrojenia i Kongsberg Defence & Aerospace na dostawę nadbrzeżnych systemów rakietowych z pociskami NSM (Naval Strike Missile).

Druga z umów, którą ze strony PGZ zawarły Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A., określa transfer wiedzy i technologii dotyczącej serwisowania i produkcji rakiet NSM. Dla WZE S.A. jest to rozszerzenie już posiadanych kompetencji w obrębie techniki rakietowej o możliwie najwyższy i dozwolony eksportowo poziom. Spółka, będzie tuż zaraz za producentem pocisków NSM posiadała unikatową technologię i wiedzę do przeprowadzania serwisu tych pocisków. Jednocześnie, jako certyfikowany partner, będący częścią łańcucha dostaw dla rakiet NSM, WZE S.A. wesprze Kongsberg przy dostawach nowych pocisków dla Marynarki Wojennej RP, w tym także w obszarze produkcji komponentów NSM na terenie RP.

„Gdy mówimy Morska Jednostka Rakietowa to w domyśle mamy nie tylko polskie Jelcze, ale przede wszystkim naszych partnerów z Norwegii, którzy udowodnili, że są naszym sprawdzonym partnerem biznesowym, a współpraca przy budowie tej wyjątkowej jednostki pokazała, że rozumiemy się naprawdę dobrze. Co szczególnie istotne, jako PGZ mamy możliwość współpracy z partnerami, którzy są liderami w swoich obszarach merytorycznych. Takim jest niewątpliwie firma Kongsberg, dlatego nasze spółki jak PIT-RADWAR czy WZE korzystają na tej współpracy” – powiedział prezes zarządu PGZ S.A. Sebastian Chwałek.

Podpisana przez PIT-RADWAR umowa przewiduje wykonanie i dostawę wozów do czterech Nadbrzeżnych Dywizjonów Rakietowych. Każdy z nich składa się z zestawu pojazdów, w skład których wchodzą: Mobile Communication Centre (MCC) – 3 szt., Squadron Command Vehicle (SCV) – 1 szt., Battery Command Vehicle (BCV) – 2 szt., Command Control Vehicle (CCV) – 6 szt., Mobile Workshop Vehicle (MWV) – 1 szt. Dodatkowo każdy z dwóch dywizjonów tworzących morską jednostkę rakietową doposażony zostanie w 1 wóz MCC i 1 wóz Naval Command Vehicle (NCV). Łączna wartość kontraktu wynosi ponad 1,1 mld złotych netto. Zakończenie dostaw przewidziane jest na 2029 r.

Polskie Nadbrzeżne Dywizjony Rakietowe są ważnym elementem całego systemu obronnego NATO. Dzięki swojej mobilności mogą zostać użyte do wzmocnienia obrony każdego europejskiego kraju. Elementy NDR były używane na ćwiczeniach sojuszniczych, między innymi w Estonii i Rumunii.

W Polsce działają dwie w pełni wyposażone dywizje NSM. Każda z nich składa się z dwóch baterii z trzema wyrzutniami, wozów dowodzenia, mobilnego centrum łączności, radarów PIT-RADWAR do wykrywania i śledzenia celów oraz pojazdów logistycznych. Polska kupiła pierwszy NSM w 2008 roku, a drugi – za 800 mln zł – zamówiono w 2014 roku.

Jak informowaliśmy w czerwcu br., Polska i Ukraina miały prowadzić zaawansowane rozmowy w sprawie dostaw elementów Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego, który uzbrojony jest w pociski rakietowe NSM.

Kresy.pl / PGZ

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz