Kanclerz Austrii Karl Nehammer stwierdził, że kraje Unii Europejskiej, które zachowują neutralność, nie mogą dać Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa.

Jak przekazał w piątek portal Ukraińska Prawda, kanclerz Austrii Karl Nehammer stwierdził, że kraje UE, które zachowują neutralność, nie mogą dać Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa.

„Dla nas jako państw neutralnych jest jasne, że nie możemy dawać takich gwarancji bezpieczeństwa” – powiedział kanclerz Austrii Karl Nehammer w drodze na szczyt w Brukseli.

Według kanclerza Austria, Irlandia, Malta i Cypr jasno dały do zrozumienia, że mają zastrzeżenia. “Na pewno będziemy o tym dyskutować i znajdziemy takie sformułowania, które również będą dla nas akceptowalne” – dodał.

Wcześniej Euractiv poinformował, że Rada Europejska ma omówić przyszłe zobowiązania UE w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy podczas spotkania w czwartek i piątek.

Według źródeł cytowanych przez „Financial Times”, Unia Europejska przygotowuje się do zaoferowania Ukrainie „przyszłych zobowiązań w zakresie bezpieczeństwa”, w tym obietnicy rozszerzenia inicjatywy szkolenia ukraińskich sił zbrojnych oraz możliwości wysłania unijnych misji wojskowych.

Ponadto na lipcowym szczycie NATO mają być omawiane gwarancje bezpieczeństwa.

Przypomnijmy, Waszyngton szuka możliwości wkomponowania Ukrainy w utrzymywaną przez USA architekturę strategiczną Europy bez konieczności forsowania przyjęcia pogrążonego w wojnie państwa do NATO. “Financial Times” pisze o tak zwanym formacie “Quad”. Według gazety USA, Wielka Brytania, Niemcy i Francja – pracują nad daleko idącą deklaracją polityczną w sprawie Ukrainy

“Financial Times” powołał się w środę na anonimowych urzędników z mocarstw zachodnich. Przekazali, że zgodnie z deklaracją Ukraina zawrze umowy dwustronne formalizujące obecny poziom pomocy wojskowej i finansowej – co ustanowi bardziej długoterminowej podstawę dla jej bezpieczeństwa z możliwością jej rozszerzenia, jeśli państwa uznają to za konieczne. Jednak ani ten dokument ramowy, ani umowy dwustronne nie miałyby statusu traktatów prawnych i zostałyby podpisane poza sojuszem NATO. 

Gazeta podkreśla, że obecnie trwa dyskusja, ale porozumienie może zostać osiągnięte jeszcze przed szczytem NATO, który obędzie się w Wilnie w przyszłym miesiącu.

Anonimowy amerykański urzędnik odmówił dziennikarzowi ujawnienia “prywatnych rozmów dyplomatyczncyh”, ale powiedział, że administracja Bidena prowadzi rozmowy z Ukrainą i jej sojusznikami na temat tego „jak możemy zapewnić Ukrainę o jej długoterminowym bezpieczeństwie, aby powstrzymać wszelką przyszłą agresję po zakończeniu tej wojny”.

„Przyspieszamy osiągnięcie tego celu, zapewniając Ukrainie wsparcie, którego potrzebuje teraz na polu bitwy i pomagając jej wzmocnić armię w perspektywie długoterminowej” – dodał urzędnik.

Kresy.pl/Ukraińska Prawda

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply