Ihor Hużwa poprosił austriackie władze o azyl polityczny, ponieważ czuje się prześladowany na Ukrainie.

Redaktor naczelny ukraińskiego portalu Strana.ua Ihor Hużwa wyjechał do Wiednia i poprosił o azyl polityczny w Austrii. Poinformowała o tym w środę redakcja portalu publikując oświadczenie skierowane do prezydenta Poroszenki.

Chcemy poinformować, że Ihor Hużwa wyjechał do Wiednia i poprosił władze Austrii o azyl polityczny zgodnie z obowiązującymi procedurami. Podkreślamy, że Ihor Hużwa wyjechał do Austrii po tym, jak upłynął termin środków zapobiegawczych zastosowanych wobec niego przez sąd i otrzymał prawo opuszczenia Ukrainy. – napisano w oświadczeniu.

W swoim liście redakcja Strana.ua oskarżyła prezydenta Poroszenkę o wydanie polecenia zastosowania szykan wobec Hużwy przez ukraińskie organy ścigania, w wyniku czego „sfabrykowano już 5 spraw karnych” przeciwko niemu. Zdaniem redakcji portalu powodem tych działań są niewygodne dla władzy publikacje Strana.ua.

Pańskim celem jest zastraszyć nas, zmusić do zmiany naszej redakcyjnej polityki. A jeśli to się nie uda, zniszczyć nas, dopaść i zamknąć w więzieniu kierownictwo gazety – napisano w liście do Poroszenki.

Redakcja zapowiedziała jednocześnie, że nie podda się naciskom i będzie kontynuować swoją linię redakcyjną, a Ihor Hużwa pozostaje redaktorem naczelnym portalu i będzie kierował nim z zagranicy.

Przypomnijmy, że ukraińska prokuratura i policja przeprowadziły w czerwcu ub. roku rewizję w redakcji ukraińskiego informacyjnego portalu internetowego Strana.ua i zatrzymały jego redaktora naczelnego Ihora Hużwę. Został on oskarżony o wzięcie łapówki od przedstawiciela deputowanego z Partii Radykalnej Dmytra Łyńki w zamian za rezygnację z publikacji kompromitującego materiału. Wobec Hużwy zastosowano środek zapobiegawczy w postaci aresztu ze zamianą na kaucję. Jak podkreślano, naczelny Strana.ua został „przyłapany na gorącym uczynku”, gdy przyjmował pieniądze. Prokurator generalny Ihor Łucenko zapewniał, że istnieją fotografie i nagrania potwierdzające przyjęcie łapówki przez Hużwę od polityka Partii Radykalnej. Redakcja odrzuciła te oskarżenia uznając je za sfabrykowane.

Strana.ua należy do dziesiątki największych portali informacyjnych na Ukrainie. Częstokroć publikowała materiały krytyczne wobec rządu i obecnej sytuacji na Ukrainie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: wpłacono kaucję za aresztowanego Ihora Hużwę

Kresy.pl / Strana.ua
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz