Ihor Hużwa poprosił austriackie władze o azyl polityczny, ponieważ czuje się prześladowany na Ukrainie.

Redaktor naczelny ukraińskiego portalu Strana.ua Ihor Hużwa wyjechał do Wiednia i poprosił o azyl polityczny w Austrii. Poinformowała o tym w środę redakcja portalu publikując oświadczenie skierowane do prezydenta Poroszenki.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5444.39 PLN    (24.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Chcemy poinformować, że Ihor Hużwa wyjechał do Wiednia i poprosił władze Austrii o azyl polityczny zgodnie z obowiązującymi procedurami. Podkreślamy, że Ihor Hużwa wyjechał do Austrii po tym, jak upłynął termin środków zapobiegawczych zastosowanych wobec niego przez sąd i otrzymał prawo opuszczenia Ukrainy. – napisano w oświadczeniu.

W swoim liście redakcja Strana.ua oskarżyła prezydenta Poroszenkę o wydanie polecenia zastosowania szykan wobec Hużwy przez ukraińskie organy ścigania, w wyniku czego „sfabrykowano już 5 spraw karnych” przeciwko niemu. Zdaniem redakcji portalu powodem tych działań są niewygodne dla władzy publikacje Strana.ua.

Pańskim celem jest zastraszyć nas, zmusić do zmiany naszej redakcyjnej polityki. A jeśli to się nie uda, zniszczyć nas, dopaść i zamknąć w więzieniu kierownictwo gazety – napisano w liście do Poroszenki.

Redakcja zapowiedziała jednocześnie, że nie podda się naciskom i będzie kontynuować swoją linię redakcyjną, a Ihor Hużwa pozostaje redaktorem naczelnym portalu i będzie kierował nim z zagranicy.

Przypomnijmy, że ukraińska prokuratura i policja przeprowadziły w czerwcu ub. roku rewizję w redakcji ukraińskiego informacyjnego portalu internetowego Strana.ua i zatrzymały jego redaktora naczelnego Ihora Hużwę. Został on oskarżony o wzięcie łapówki od przedstawiciela deputowanego z Partii Radykalnej Dmytra Łyńki w zamian za rezygnację z publikacji kompromitującego materiału. Wobec Hużwy zastosowano środek zapobiegawczy w postaci aresztu ze zamianą na kaucję. Jak podkreślano, naczelny Strana.ua został „przyłapany na gorącym uczynku”, gdy przyjmował pieniądze. Prokurator generalny Ihor Łucenko zapewniał, że istnieją fotografie i nagrania potwierdzające przyjęcie łapówki przez Hużwę od polityka Partii Radykalnej. Redakcja odrzuciła te oskarżenia uznając je za sfabrykowane.

Strana.ua należy do dziesiątki największych portali informacyjnych na Ukrainie. Częstokroć publikowała materiały krytyczne wobec rządu i obecnej sytuacji na Ukrainie.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: wpłacono kaucję za aresztowanego Ihora Hużwę

Kresy.pl / Strana.ua

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz