W 2019 roku blisko 8,5 tys. mieszkań oraz prawie 2,5 tys. lokali użytkowych w Polsce trafiło w ręce cudzoziemców. Najwięcej – tak jak w ostatnich 5 latach – kupili ich obywatele Ukrainy – podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA).

Sejm zajmie się w tym roku później niż zwykle raportem ministra spraw wewnętrznych i administracji w kwestii nabywania nieruchomości przez cudzoziemców. Szczególnie interesujące są informacje dotyczące liczby transakcji mieszkaniowych zawartych przez osoby z obcym paszportem. Polski rynek mieszkaniowy jest dla nich całkowicie otwarty od przeszło 20 lat. Jedynie zakup nieruchomości w strefie przygranicznej wymaga zezwolenia MSWiA. Wspomniane ograniczenie obejmuje więc m.in. Trójmiasto, Szczecin, Świnoujście oraz Zakopane. Wspomnianych zezwoleń nie potrzebują obywatele Unii Europejskiej. Jednak w 2019 roku najwięcej nieruchomości – podobnie jak w ostatnich pięciu latach – kupili obywatele Ukrainy – podał w czwartek Dziennik.pl.

Medium zauważa, że przed przystąpieniem Polski do UE nie było zbyt wielu chętnych na zakup mieszkania w Polsce. Dane resortu spraw wewnętrznych wskazują, że 20 lat temu cudzoziemcy kupili łącznie (z zezwoleniem i bez) ok. 500 lokali. Po roku od przystąpienia Polski do Unii odnotowano już 1368 transakcji tego typu.

Największą grupą wśród kupujących byli Niemcy – przypadło na nich prawie 20 proc. powierzchni wszystkich mieszkań, które zostały kupione przez cudzoziemców. Na drugim miejscu usytuowali się obywatele Wielkiej Brytanii, na trzecim zaś – Irlandii.

W 2012 roku na drugie miejsce po Niemcach, wysunęli się obywatele Ukrainy.

Według danych MSWiA rok 2015 był pierwszym, w którym Ukraińcy kupili w Polsce najwięcej mieszkań.

Ukraińcy stanowią w dalszym ciągu w tym zakresie największą grupę.

Przed trzema laty jedynie 13 proc. pracujących w Polsce Ukraińców deklarowało w badaniach, że zostanie u nas na dłużej niż 3 lata. W tym roku podobną deklarację złożyło już ponad 50 proc. badanych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Medium zwraca uwagę, że Ukraińcy decydują się na zakup mieszkania szybciej niż Polacy.

“Ukraińcy kupują oni nie tylko mieszkania, ale także grunty, na co wciąż muszą mieć zezwolenie MSWiA. Resort podał, że w 2019 r. wydał im 270 takich zezwoleń na zakup 53,3 hektarów. Jako główny cel nabycia nieruchomości wnioskodawcy wskazywali zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych” – pisze portal.

Ukraińcy kupili w naszym kraju w 2019 roku przeszło 3,2 tys. mieszkań. Rośnie także liczba Białorusinów i Rosjan, którzy kupują w Polsce nieruchomości.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: DGP: Nienotowany w naszej historii napływ cudzoziemców. 75 proc. z nich to Ukraińcy

“Łącznie nasi wschodni sąsiedzi kupili w ubiegłym roku – głównie w największych miastach – blisko 4 tys. mieszkań o łącznej powierzchni przeszło 204 tys. kw. Gdyby przyjąć, że średnia cena metra kwadratowego wynosi 9 tys. zł, to oznaczałoby, że w ubiegłym roku wydali oni na mieszkania w naszym kraju łącznie ponad 1,8 mld zł” – podkreśla portal.

Łącznie cudzoziemcy kupili w Polsce w 2019 roku 8,5 tys. mieszkań. To mniej więcej tyle, ile deweloperzy wybudowali ich w Łodzi i Poznaniu. Przeciętna powierzchnia tych mieszkań wynosiła 57,5 m kw.

Dane Eurostatu wskazują, że Polska jest europejskim liderem pod względem liczby pierwszych zezwoleń na pobyt dla cudzoziemców spoza UE. W 2019 r. uzyskali oni u nas 724,4 tys. zezwoleń tego typu (1/4 wszystkich w całej UE). Niemcy wydały ich dla porównania 460 tys.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Pandemia koronawirusa: Ukraińcy coraz częściej szukają możliwości pozostania w Polsce

Eurostat podkreśla, że 551 tys. zezwoleń na pobyt w Polsce wydano obywatelom Ukrainy.

nieruchomosci.dziennik.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply