„Na koniec września w polskim systemie ubezpieczeń społecznych było ubezpieczonych 689 tys. obcokrajowców, o 19 tys. więcej niż w lutym. – To skala nienotowana w naszej historii” – „Dziennik Gazeta Prawna” (DGP) cytuje Pawła Żebrowskiego, rzecznika ZUS. Podkreślono, że 75 proc. z nich to Ukraińcy.

Z danych uzyskanych przez DGP wynika, że na koniec września w Polsce było 689 tys. obcokrajowców, którzy wykonują w Polsce legalną pracę i podlegają ubezpieczeniom społecznym. „Oznacza to wzrost o 31 tys. względem sierpnia i o 19 tys. względem lutego” – napisał dziennik we wtorek. Podkreślono, że jest to skala nienotowana w naszej historii. Zaznaczono, że Ukraińcy stanowią około 75 proc. z nich.

„Na początku epidemii obserwowaliśmy odwrotny trend – przypomina Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich. Firmy bowiem w pierwszej kolejności rozwiązywały umowy z obcokrajowcami. – Ponadto na przełomie marca i kwietnia spora ich grupa sama zdecydowała się wyjechać ze względu na dużą niepewność panującą wówczas na całym świecie” – pisze gazeta.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Paweł Żebrowski zwraca uwagę, że trend jest zauważalny od 2004 r. – przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. „Obecnie około 75 proc. z nich to Ukraińcy” – podkreśla.

„Po pierwsze, agencje pracy zdążyły dostosować się już do sytuacji związanej z epidemią i często zapewniają obcokrajowcom mieszkania, gdy ci muszą po wjeździe do Polski odbyć kwarantannę. To na pewno zachęca cudzoziemców do przyjazdu. Po drugie, sektor produkcyjny potrzebuje ludzi do pracy. Szczególnie w obliczu powrotu części produkcji z Chin do Europy. Po trzecie, niektórzy nieuczciwi przedsiębiorcy są w związku z epidemią bardziej skłonni do zatrudniania ludzi legalnie, żeby mogli skorzystać z pomocy medycznej w razie choroby” – dziennik cytuje Łukasz Kozłowskiego z Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zobacz także: „Rz”: Ukraińcy w wieku do 26 lat pracujący w Polsce zwolnieni z podatku

„Na koniec września organ rentowy odnotował w ubezpieczeniu zdrowotnym 725 tys. cudzoziemców” – pisze dziennik. Medium podkreśla, że może to wynikać także z lepszej kondycji opieki medycznej w Polsce niż np. na Ukrainie.

Zobacz także: „Ukraiński Lublin”. Aktywiści nawołują Polaków do nauki ukraińskiego

serwisy.gazetaprawna.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz