“Na koniec września w polskim systemie ubezpieczeń społecznych było ubezpieczonych 689 tys. obcokrajowców, o 19 tys. więcej niż w lutym. – To skala nienotowana w naszej historii” – “Dziennik Gazeta Prawna” (DGP) cytuje Pawła Żebrowskiego, rzecznika ZUS. Podkreślono, że 75 proc. z nich to Ukraińcy.

Z danych uzyskanych przez DGP wynika, że na koniec września w Polsce było 689 tys. obcokrajowców, którzy wykonują w Polsce legalną pracę i podlegają ubezpieczeniom społecznym. “Oznacza to wzrost o 31 tys. względem sierpnia i o 19 tys. względem lutego” – napisał dziennik we wtorek. Podkreślono, że jest to skala nienotowana w naszej historii. Zaznaczono, że Ukraińcy stanowią około 75 proc. z nich.

“Na początku epidemii obserwowaliśmy odwrotny trend – przypomina Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich. Firmy bowiem w pierwszej kolejności rozwiązywały umowy z obcokrajowcami. – Ponadto na przełomie marca i kwietnia spora ich grupa sama zdecydowała się wyjechać ze względu na dużą niepewność panującą wówczas na całym świecie” – pisze gazeta.

Paweł Żebrowski zwraca uwagę, że trend jest zauważalny od 2004 r. – przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. “Obecnie około 75 proc. z nich to Ukraińcy” – podkreśla.

“Po pierwsze, agencje pracy zdążyły dostosować się już do sytuacji związanej z epidemią i często zapewniają obcokrajowcom mieszkania, gdy ci muszą po wjeździe do Polski odbyć kwarantannę. To na pewno zachęca cudzoziemców do przyjazdu. Po drugie, sektor produkcyjny potrzebuje ludzi do pracy. Szczególnie w obliczu powrotu części produkcji z Chin do Europy. Po trzecie, niektórzy nieuczciwi przedsiębiorcy są w związku z epidemią bardziej skłonni do zatrudniania ludzi legalnie, żeby mogli skorzystać z pomocy medycznej w razie choroby” – dziennik cytuje Łukasz Kozłowskiego z Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: “Rz”: Ukraińcy w wieku do 26 lat pracujący w Polsce zwolnieni z podatku

“Na koniec września organ rentowy odnotował w ubezpieczeniu zdrowotnym 725 tys. cudzoziemców” – pisze dziennik. Medium podkreśla, że może to wynikać także z lepszej kondycji opieki medycznej w Polsce niż np. na Ukrainie.

Zobacz także: “Ukraiński Lublin”. Aktywiści nawołują Polaków do nauki ukraińskiego

serwisy.gazetaprawna.pl / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. gotan
    gotan :

    to tylko idioci ubezpieczają “azjatów”… mamy składać się na emerytury i renty dla banderowców?…to mógł wymyśleć tylko polskojęzyczny z ministerstwa,,,,Co jeszcze dziczy azjatyckiej chcecie dać?…..Durnie i zdrajcy..