Cudzoziemcy będą mogli pracować w instytucjach rządowych

We wrześniu w życie wejdą przepisy ustawy o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustaw. Według nich cudzoziemcy będą mogli być zatrudniani w instytucjach rządowych.

Według ustawy z dnia 14 kwietnia 2023 roku o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustaw, we wrześniu w życie wejdą przepisy, według których cudzoziemcy będą mogli być zatrudniani w instytucjach rządowych.

W instytucjach będą mogli zostać zatrudnieni obywatele Unii Europejskiej lub obywatele państwa, którego obywatelom na podstawie umów międzynarodowych lub przepisów prawa Unii Europejskiej przysługuje prawo podjęcia zatrudnienia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, lub posiada ważną Kartę Polaka.

Jak czytamy “osoba nieposiadająca obywatelstwa polskiego może zostać zatrudniona w służbie cywilnej, jeżeli posiada znajomość języka polskiego potwierdzoną dokumentem określonym w przepisach wydanych na podstawie ust. 3”.

Wymogu potwierdzenia znajomości języka polskiego dokumentem określonym w przepisach wydanych na podstawie ust. 3 nie stosuje się do osób posiadających ważną Kartę Polaka.

Ministerstwo Finansów poinformowało w czwartek, że przekazało 218 milionów złotych na dodatkowe działaniach oświatowe na rzecz dzieci i uczniów z Ukrainy. “19 i 20 lipca br. na rachunki bankowe bankowe budżetów gmin, powiatów i województw przekazaliśmy ponad 218 mln zł z Funduszu Pomocy. Te środki są przeznaczone na wsparcie Jednostek Samorządu Terytorialnego w dodatkowych działaniach oświatowych na rzecz dzieci i uczniów z Ukrainy” – czytamy.

Przypomnijmy, w 2023 zameldowanych w Krakowie było ponad 20 tys. osób z zagranicy, z czego 7,7 tys. osób z Ukrainy, 3,4 tys. z Białorusi i 1,1 tys. z Indii – podał w sobotę portal Kraków Nasze Miasto, powołując się na dane Urzędu Miasta Krakowa.

“W dalszym ciągu jednak odwołujemy się do szacunkowej liczby ogólnej migrantów w Krakowie na poziomie ok. 15 proc. mieszkańców miasta, zakładając wzrost liczby cudzoziemców w Krakowie po 24 lutego 2022 r.” – podano w sprawozdaniu z realizacji “Programu Otwarty Kraków” za 2022 rok.

Także dane Obserwatorium Wielokulturowości i Migracji (stan na 8 lutego 2023 r.) pokazują, że liczba cudzoziemców zameldowanych na pobyt stały i czasowy wyniosła ponad 20,3 tys. z czego 4,4 tys. osób było zameldowanych na pobyt stały, a blisko 16 tys. na pobyt czasowy.

“W Krakowie najliczniejszą grupą w obydwu przypadkach byli Ukraińcy 6,5 tys. osób zameldowało się na pobyt czasowy, a 1,2 tys. osób na pobyt stały. Wysoko na liście zameldowanych na stałe znalazły się też Włochy (336 osób), Wielka Brytania (217 osób) i Rosja (213 osób). Pośród zameldowanych czasowo prym oprócz Ukrainy wiedzie Białoruś (3,4 tys. osób), Indie (1,1 tys. osób) i Rosja (632 osoby)” – poinformowała Małgorzata Tabaszewska z biura prasowego UMK.

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply