Chile: protestujący podpalili kościoły [+VIDEO]

W minioną niedzielę w stolicy Chile, Santiago, wielu ludzi wyszło na ulicę w rocznicę ubiegłorocznych, antyrządowych protestów. Przy tej okazji, celem demonstrantów stały się kościoły.

Grupa mężczyzn podłożyła ogień pod dwie świątynie: La Asunción i pw. św. Franciszka Borgiasza (San Francisco de Borja) w Santiago w Chile. Nagrania z tych wydarzeń trafiły do sieci.

Na jednym z nagrań widać ogień w wejściu głównym do jednego z kościołów parafialnych, La Asunción z XIX wieku (tzw. parafia artystów), który był już wcześniej mocno zdewastowany. Mury były w niektórych miejscach całkowicie pokryte przez graffiti, a podczas protestów w 2019 roku sam kościół splądrowano.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Na kolejnym filmie widać, jak płonie wieża tego kościoła, która wśród odgłosów rozentuzjazmowanego tłumu wali się na przyległą ulicę. W trakcie akcji gaśniczej krzyczano m.in. „Niech spłonie, niech spłonie!” Zniszczeniu uległ również dach oraz dzwonnica. Nie wiadomo, czy kościół będzie mógł zostać odbudowany.

Drugi kościół pw. św. Franciszka Borgiasza (również z XIX-wieku), gdzie mieści się duszpasterstwo żandarmerii wojskowej, splądrowano i podpalono. Na nagraniach widać m.in. płonącą ambonę (kazalnicę). Zniszczono i spalono również inne elementy wyposażenia, w oknach wybito witraże. Później kościół spłonął.

Podczas protestów doszło do starć z policją, która używała gazu łzawiącego, armatek wodnych i gumowych kul.

W najbliższą niedzielę w Chile odbędzie się ogólnokrajowe referendum dotyczące wprowadzenia zmian w konstytucji z czasów Augusto Pinocheta. W tłumie protestujących byli m.in. zwolennicy Komunistycznej Partii Chile, a tysiące osób śpiewało hymn komunistycznej opozycji z czasów rządów Pinocheta.

Media zwracają uwagę na duże rozwarstwienie społeczne w Chile, gdzie większości mieszkańców ma ograniczony dostęp do podstawowych dóbr, co wymaga zaciągania kredytów. Problemem są też bardzo niskie zarobki – szacuje się, że 50 proc. pracowników zarabia mniej niż 500 dolarów miesięcznie.

Zobacz także: Boston: Podpalono posąg Najświętszej Marii Panny przed kościołem w Dorchester [+FOTO]

Przeczytaj: Od początku 2020 roku we Francji spłonęło 9 katolickich kościołów

gosc.pl / pch24.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz