Według oficjalnego komunikatu irańskiego wymiaru sprawiedliwości z aresztów zwolniono 440 osób zatrzymanych wcześniej w związku z zamieszkami jakie wybuchły pod koniec grudnia.

Według oficjalnych danych w trakcie zamieszek do jakich doszło w ostatnich dniach grudnia i pierwszych dniach stycznia w kilkudziesięciu miastach Iranu zatrzymano łącznie ponad 1000 osób. Większość z nich szybko jednak opuściła posterunki i areszty. Władze przyznały, że trzy osoby zmarły już po zatrzymaniu, co oznacza, że zamieszki pociągnęły za sobą łącznie 28 ofiar śmiertelnych.

“Ponad 440 osoby, które zostały aresztowane w Teheranie w czasie zamieszek, zostały zwolnione” – poinformował prokurator Abbas Dżafari Dolatabadi. Prokurator potwierdził dotychczasowe informacje o społecznej charakterystyce protestujący. Większość aresztowanych stanowili ludzie młodzi, Dolatabadi powiedział, że ich wiek wahał się od 18 do 35 lat. Wszyscy pochodzili też z rodzin o niewielkich odchodach. Nie przedstawiono natomiast danych na temat ewentualnych aresztów w innych miastach kraju.

Protesty jakie wybuchły we mieście Maszhed 28 grudnia rychło rozprzestrzeniły się na wiele miast Iranu, przede wszystkim w jego centralnej części. Dominowały hasła niezadowolenia z wzrostu cen i wysokiego wśród osób młodych bezrobocia. Jednak wybrzmiały tez hasła sprzeciwu wobec systemu politycznego Republiki Islamskiej. Manifestacje przeradzały się w zamieszki w czasie których atakowano funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa i gmachu instytucji publicznych.

Czytaj także: Zamieszki w Iranie – kiedy aspiracje pęcznieją szybciej niż portfele

reuters.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply