Rosja wzmocniła swoje siły śmigłowców szturmowych – zwraca uwagę brytyjski wywiad.

Brytyjski resort obrony poinformował w sobotniej aktualizacji wywiadowczej, że od rozpoczęcia ukraińskich operacji kontrofensywnych na południu Ukrainy Rosja wzmocniła w regionie swoje siły śmigłowców szturmowych. Brytyjski wywiad podkreśla, powołując się na zdjęcia satelitarne, że na lotnisku w Berdiańsku rozmieszczono ponad 20 dodatkowych rosyjskich śmigłowców. To około 100 kilometrów za linią frontu.

“W nieustannej rywalizacji między środkami lotniczymi a środkami zaradczymi jest prawdopodobne, że Rosja uzyskała tymczasową przewagę na południowej Ukrainie, zwłaszcza dzięki śmigłowcom szturmowym wykorzystującym pociski dalekiego zasięgu przeciwko celom naziemnym” – wskazuje brytyjski wywiad.

Przeczytaj: Polska chce szkolić ukraiński personel techniczny F-16

Przypomnijmy, że według analizy amerykańskiego Instytutu ds. Studiów nad Wojną (ISW), siły ukraińskie kontynuują kontrofensywę na co najmniej trzech kierunkach operacyjnych, odnotowując przy tym pewne sukcesy. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informował o postępach na północ i północny-zachód od Bachmutu. Z kolei w zachodniej części obwodu donieckiego siły ukraińskie miały posunąć się o kilometr naprzód i dalej próbują poprawić swoje położenie taktyczne pod miastem Wugledar. ISW zwraca uwagę, że ukraińską kontrofensywę skutecznie utrudniają rosyjskie środki walki radioelektroniczne.

Wcześniej agencja informacyjna Reuters przytoczyła opinie komentatorów militarnych, twierdzących, że Ukraińcy nie przełamali głównych rosyjskich linii obrony, ale też nie zaangażowali jeszcze większości swoich sił. Analitycy twierdzą, że wojsko ukraińskie utworzyło na potrzeby kontrofensywy 12 brygad pancernych, z których dziewięć zostało wyszkolonych i wyposażonych przez Zachód. Brygada zazwyczaj składa się z co najmniej 3500-4000 żołnierzy. 

Zobacz także: Ukraińscy piloci przejdą szkolenie zapoznawcze na szwedzkich myśliwcach Gripen

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply