Ukraińscy piloci wezmą udział w „szkoleniu zapoznawczym” na szwedzkich myśliwcach JAS 39 Gripen – poinformowało ministerstwo obrony Szwecji.

W piątek szwedzki rząd ogłosił 12. z kolei pakiet pomocy dla Ukrainy, o łącznej wartości 250 mln koron, czyli o równowartości około 21 mln euro.

W związku z tym, Ministerstwo Obrony Szwecji potwierdziło, że ukraińscy piloci wezmą udział w „szkoleniu zapoznawczym” na szwedzkich myśliwcach JAS 39 Gripen. Jak poinformowało ministerstwo, Siły Zbrojne Szwecji „będą miały za zadanie przeprowadzenie szkolenia zapoznawczego dla ukraińskich pilotów i towarzyszącego im personelu technicznego lotnictwa na samolocie JAS 39”.

Zaznaczono przy tym, że warunkiem wstępny jest wyrażenie przez Siły Zbrojne Ukrainy „chęci szybkiej oceny” tych samolotów, gdyż „wzmocnienie obrony powietrznej Ukrainy nowoczesnymi samolotami myśliwskimi jest jednym z najpilniejszych środków”.

W maju br. szwedzki minister obrony Pål Jonson zapowiedział, że kilku ukraińskich pilotów zostanie przeszkolonych na JAS 39 Gripen, na prośbę strony ukraińskiej. Nie wspomniał jednak nic o tym, my maszyny te miały docelowo zostać przekazane Ukrainie. Wcześniej Kijów zwracał się do Szwecji w tej sprawie.

Jak pisaliśmy, w lutym br. Szwecja otrzymała od strony ukraińskiej prośbę o dostarczenie myśliwców Gripen. Wówczas Jonson odniósł się do tego z rezerwą. Powiedział, że te samoloty są bardzo ważne dla utrzymania integralności terytorialnej i suwerenności Szwecji.

Dodajmy, że rząd Szwecji wyraził też zgodę na stacjonowanie 60 szwedzkich żołnierzy w Polsce, Rumunii lub na Słowacji w celu m.in. serwisowania przekazywanego przez Szwecję sprzętu wojskowego na Ukrainę.

Jak informowaliśmy, gen. Bogdan Pidanty, dyrektor Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych MON, w rozmowie z portalem „Suspilne” powiedział, że Polska jest gotowa szkolić ukraiński personel techniczny, który będzie pracował z myśliwcami F-16.

eurointegration.com.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply