Ambasador Izraela w Wielkiej Brytanii musiała być ewakuowana po wykładzie w London School of Economics. Przeciwko jej występowi protestowali propalestyńscy, islamscy i radykalnie lewicowi aktywiści.

Jak podał w środę Polsat News, do próby fizycznego ataku na ambasador Tzipi Hotovely doszło we wtorek wieczorem po jej wystąpieniu w London School of Economics. Izraelska dyplomatka została zaproszona przez studencki klub dyskusyjny, by wygłosić wykład pt. „Nowa Era na Bliskim Wschodzie: izraelska perspektywa”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Według izraelskiej ambasady wykład przebiegł spokojnie. „To była udana, otwarta i owocna dyskusja, która przebiegła zgodnie z planem” – podano w środę w oświadczeniu. Hotovely spotkała się z agresją kilkusetosobowego tłumu przeciwników jej wystąpienia dopiero wtedy, gdy opuszczała londyńską uczelnię.

Propalestyńscy, islamscy i radykalnie lewicowi aktywiści wygwizdali ambasador Izraela, krzyczeli „Wstydź się”, „Czy nie jest ci wstyd?” a także „Od rzeki do morza, Palestyna będzie wolna”. Miało także dojść do próby fizycznego ataku na Hotovely. Na nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych widać izraelską dyplomatkę ewakuowaną przez ochronę do samochodu.

Według PAP, powołującej się na brytyjskie media, gdyby nie policja i ochrona, doszłoby do fizycznego ataku na Hotovely.

Jewish Chronicle podaje, że przed wykładem w LSE w sieciach społecznościowych pojawiły się wezwania do wybicia szyb w limuzynie ambasador.

Atak na ambasador Izraela potępili liczni brytyjscy politycy, w tym minister spraw zagranicznych Liz Truss. „W Wielkiej Brytanii wierzymy w wolność słowa. Traktowanie izraelskiej ambasador Tzipi Hotovely i uciszanie jej są niedopuszczalne” – oświadczyła Truss.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Przypomnijmy, że na początku października br. Wielka Brytania nie wpuściła na swoje terytorium polskiego publicysty Rafała Ziemkiewicza twierdząc, że jego zachowanie i poglądy „są sprzeczne z brytyjskimi wartościami i mogą być obraźliwe dla innych”.

Kresy.pl / polsatnews.pl / thejc.com

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz