Rosyjska prywatna firma wojskowa, grupa Wagnera, poczyniła taktyczne postępy w okolicach Wuhłehirskiej Elektrowni Cieplnej oraz pobliskiej wsi Nowołuhańske w Donbasie na wschodzie Ukrainy – przekazał w środę brytyjski wywiad. W komunikacie podkreślono, że część sił ukraińskich prawdopodobnie wycofała się z tych obszarów.

Brytyjski resort obrony zwrócił uwagę w codziennej aktualizacji wywiadowczej, że rosyjska prywatna firma wojskowa, grupa Wagnera, poczyniła taktyczne postępy w okolicach Wuhłehirskiej Elektrowni Cieplnej oraz pobliskiej wsi Nowołuhańske w Donbasie na wschodzie Ukrainy, skąd wycofała się prawdopodobnie cześć ukraińskich wojsk.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1883 PLN    (8.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Podkreślono też, że szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow rozpoczął podróż, w ramach której odwiedza Egipt, Etiopię, Ugandę i Republikę Konga. Rosja będzie prawdopodobnie próbowała wykorzystać te wizyty, by obwiniać Zachód za międzynarodowy kryzys żywnościowy, a także pozyskać poparcie państw Afryki, które zachowały neutralność w sprawie rosyjskiej inwazji na Ukrainę – podkreślono.

Brytyjski wywiad przypomina, że od 2014 roku Rosja podejmowała znaczące wysiłki, by zyskać wpływy w Afryce, wysyłając tam najemników z grupy Wagnera, jedno z głównych narzędzi wpływu Kremla w tym regionie. Rosja prawdopodobnie angażuje się w Afryce, ponieważ uważa, że wzmocni to wizerunek „wielkiego mocarstwa”, do którego aspiruje.

Drugorzędne cele Kremla w Afryce to prawdopodobnie sprawy handlowe oraz próby przekonania państw tego kontynentu, by głosowały w zgodzie z interesami Rosji w organizacjach międzynarodowych – wskazano.

Zobacz także: Ukraińcy nie chcą starych amerykańskich A-10

Informowaliśmy, że według źródeł rosyjskich, Ukraińcy utracili miejscowość Pokrowśke, 10 km na wschód od Bachmut, co otwiera Rosjanom drogę do ataku na miasto. Wiadomo, że siły ukraińskie zostały wyparte z miejscowości Nowoługańskie koło Switłodarśka.

Jak pisaliśmy, agencja TASS, powołując się na okupacyjne władze Debalcewa podała, że rosyjscy żołnierze oraz siły separatystów zajęły elektrociepłownię Wuhłehirską w Switłodarśku.

Zobacz także: Ławrow: Europa i USA zabraniają Ukrainie dogadać się z Rosją

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz